Teplotní výkyvy, byť o jeden stupeň, zvyšují riziko vzniku srdečního infarktu během příštího měsíce. Na jaře se přitom počasí mění velmi často…
Působení tepla na organismus vede častěji ke smrtelným srdečním příhodám. Nejhůře jsou na tom lidé ve věku 75 až 84 let, kteří měli již dříve potíže se srdcem. Riziko si ovšem nevybírá mezi pohlavími, muži i ženy jsou ohroženi podobnou měrou.
Teplo, nebo chladno?
Důležitým faktorem pro snížení rizika vzniku srdečních potíží je správný výběr oblečení. Zejména starší lidé by měli dbát na to, co si obléknou.
Oděv by měl:
- zajistit maximální pohodlí,
- propouštět pot,
- udržet optimální teplotu.
Určitě by vám neměla být zima, ale ani příliš horko. Ideální oblečení by mělo odvádět vlhkost ven, ne ji udržovat uvnitř, jinak by mohlo v případě zvýšené zátěže dojít k prochladnutí.
Riziková změna času
Pro lidi trpící nějakým srdečním onemocněním představuje riziko i přechod ze zimního na letní čas. Je to pravděpodobně způsobeno změnami ve spánkovém režimu. Ty totiž u řady lidí vyvolávají chronický nedostatek spánku, který může vést ke zvýšení krevního tlaku či srdeční frekvence a následně pak ke smrtelným infarktům.
Narušení biorytmu
Přechod času způsobuje komplexní narušení rytmů našeho těla. Tam jsou zřejmě věrohodné důvody pro spouštěče infarktu. Nejrizikovější se potom jeví první pondělí po změně času. Při přechodu na letní se posouvá čas o hodinu dopředu, takže čas určený na spánek je kratší. A to vede k zvýšenému riziku srdečních příhod. Přestože má na vznik srdečního infarktu vliv změna teplot i změny v biorytmu, podle lékařů jsou tyto teplotní změny jen slabým hráčem. Daleko silnějšími faktory jsou kouření, alkohol a nevhodná strava. Koneckonců, počasí ovlivnit nemůžeme, vlastní životní styl však ano.
(aši)
Zdroj:
http://www.scientificamerican.com/blog/post.cfm?id=daylight-saving-time-spring-forward-2008-10-29
http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=cold-heart-attacks