Kromě klasických neřádů i grapefruit
Existují potraviny, které mohou u vnímavého člověka přispět ke vzniku fibrilace, případně již stávající onemocnění zhoršit. Jedná se především o potraviny s vysokým obsahem tuků, cukrů a soli. Ale nejen ty. Na co si tedy dát pozor?
- Alkohol – Studie ukazují, že alkohol může spustit fibrilaci síní u člověka, který již v minulosti nějakou ataku prodělal. Na pozoru by měli být obzvlášť pacienti se srdečním onemocněním či cukrovkou, kteří konzumují alkohol pravidelně, byť jen v malých dávkách.
- Kofein – Názory odborníků na kofein se liší: Starší studie kofein do souvislosti s fibrilací síní dávaly, novější studie však toto spojení neprokázaly. Nicméně se uvádí, že větší množství kofeinu by mohlo zvýšit krevní tlak a způsobit tak epizody fibrilací síní. Je tedy doporučeno omezit příjem kofeinu na dva šálky kávy denně.
- Tuky – Problém s tuky spočívá především v nadměrném příjmu cholesterolu a transmastných kyselin ve stravě (v margarínech, trvanlivém pečivu s náplní, náhražkách čokolády, cukrářských výrobcích), což vede k obezitě a zvýšenému krevnímu tlaku. Navíc se tukové látky usazují na stěnách cév, postupně je zužují a snižují jejich pružnost, čímž dochází k ateroskleróze. Všechny tyto procesy zvyšují také riziko vzniku fibrilace síní.
- Cukr – Obdobně jako tuky i cukr stojí za vysokým krevním tlakem a obezitou. Problém způsobuje především klasický bílý cukr. Řešení by mohlo být v konzumaci alternativních přírodních sladidel, např. medu, stévie či javorového sirupu.
- Sůl – K vysokému tlaku krve přispívá také nadměrný příjem soli v potravě. V tomto ohledu je vhodné si dávat pozor na mražené potraviny, v nichž je sůl často používána jako konzervační látka. Vysoký obsah soli je obsažen i v uzeninách či pečivu, proto se vyplatí sledovat etikety se složením. Vhodná je také konzumace především čerstvých potravin a náhrada soli bylinkami a kořením.
- Vitamin K – Vitamin K může představovat riziko u pacientů léčených pro fibrilaci síní warfarinem, lékem ředícím krev a zabraňujícím tak vzniku krevních sraženin. Při konzumaci potravin s vysokým obsahem vitaminu K ve stravě může být pacient ohrožen snížením účinku warfarinu. Nejvíce vitaminu K se nachází v listové a košťálové zelenině. Tyto potraviny není nezbytné zcela vyloučit z jídelníčku, je však důležité konzumovat každý den jejich obdobné množství, aby nedocházelo k výrazným výkyvům příjmu vitaminu K. Tato opatření se týkají pacientů užívajících tuto starší léčbu, dnes jsou k dispozici novější léky s tímtéž účinkem, tzv. nová orální antikoagulancia, která tuto nevýhodu nemají, a pacienti, kteří je užívají, nejsou v příjmu zeleniny nijak limitováni.
- Grapefruit a grapefruitová šťáva – Na grapefruit a grapefruitovou šťávu by si měli dát pozor pacienti se srdeční arytmií. Grapefruit totiž obsahuje chemické látky, které pozměňují vstřebávání některých léků na toto onemocnění, a zvyšují tak jejich účinek, což pro ně může mít až fatální následky.
Obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, ateroskleróza – to vše jsou rizikové faktory pro rozvoj fibrilace síní. Když budete předcházet jim, významně snížíte i riziko vzniku fibrilace síní. Preventivní opatření založte na zdravém a vyváženém jídelníčku. Zařaďte do stravy více zeleniny, ovoce, vlákniny a ryb. Konzumujte především čerstvé potraviny. Naopak omezte potraviny tučné, sladké a přesolené.
(mraf)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/atrial-fibrillation/foods-to-avoid
https://www.webmd.com/heart-disease/atrial-fibrillation/ss/slideshow-afib-foods-avoid