Různá těhotenství, různé scénáře vývoje lupénky
Lupénka po čas těhotenství často ustupuje a dopřává budoucím maminkám pauzu od nepříjemných příznaků. Po porodu se však většinou vrací v plné síle. Mnoho maminek se těší na chvíle strávené s miminkem při kojení a nepřipouští si možnost, že by to zkrátka nešlo.
Zodpovědné nastávající matky s lupénkou se v průběhu těhotenství na kojení připravují a střádají informace, jak pečovat o citlivou kůži v oblasti prsů a prsních bradavek. A nejen to, měly by se včas informovat o možnostech léčby lupénky v průběhu kojení. V případě pokročilé lupénky totiž některé ženy musejí užívat léčiva, která je třeba při kojení vysadit. Rozhodně však není možné doporučit léčbu automaticky vysazovat. Její dlouhodobé přerušení totiž může průběh lupénky zhoršit.
Jak podpořit kojení s lupénkou?
Co můžete udělat pro to, aby kojení s lupénkou bylo možné?
- Pořiďte si vhodné kojicí podprsenky, ve kterých vám nebude těsno a zároveň budou vzdušné, a nepříliš těsné oblečení.
- Užívejte si s miminkem kontakt kůže na kůži a v bezpečí domova se nebojte zůstat odhalena co nejdelší dobu.
- Používejte absorpční jednorázové vložky do podprsenky a vyměňujte je při každém zvlhčení kůže.
- Po kojení potřete bradavky mateřským mlékem.
- Na prsa používejte hydratační masti a krémy. Nebojte se ani teplých obkladů.
- Pokud vás lupénka více zasáhla na jednom prsu, použijte odsávačku a kojte z druhého prsu.
- Nezapomeňte na správnou techniku kojení a nebojte se investovat do pohodlných pomůcek, jako je kojicí polštář apod. Zařiďte si pohodlí a hýčkejte se.
Když kojení nejde, není třeba se hned hroutit
A co když se kojení nedaří? Hlavu vzhůru! Začátky kojení bývají náročné pro každou maminku, nejen tu s lupénkou! Rozkousané, popraskané a bolavé bradavky dávají zabrat všem.
- Nechte si od laktační poradkyně zkontrolovat techniku kojení, někdy stačí malá změna polohy a během několika dnů se vám uleví.
- Pokud vás bolí především nevybíravý způsob opakovaného přisávání vašeho miminka, zkuste mléko odsát a nabízet lahvičku a ke kojení se opět vraťte, až se prsa vzpamatují.
- Pokud se potíže zhoršují, proberte s vaším kožním lékařem možnosti léčby tak, abyste zvládla kojení alespoň v prvních měsících života vašeho děťátka. Pokud to bude ve vašich silách a zdravotních možnostech a váš lékař vám dá zelenou, vydržte šest měsíců. To je doba doporučovaná odbornou veřejností, nikoli však doba, kterou musíte vydržet za každou cenu! Nezapomeňte, že mnoho maminek nemá možnost volby a mateřské mléko se jim jednoduše netvoří. Proto buďte na sebe pyšná a šťastná a vděčná za každý den, kdy to jde.
Už nemůžu aneb kojení není třeba provozovat za každou cenu
Únava, stres a pocit, že to prostě musíte zvládnout? Nemusíte! Nic není tak důležité jako spokojená, vyrovnaná a zdravá maminka. Může se stát, že projevy lupénky se natolik zhorší, že jediným řešením bude nasazení systémových léčiv, jejichž užívání bohužel nedovoluje kojení. Nic si z toho nedělejte. Žijeme v civilizované době. Na trhu existuje nespočet druhů velmi kvalitních náhražek mateřského mléka, které využívají tisíce maminek, jež nemohou kojit. Vaše miminko nebude nijak strádat po stránce duševní ani zdravotní. Čas strávený kojením nahradíte svou náručí, stres z bolesti a nekomfortu vystřídá váš úsměv a pohoda. A to je to, oč tu koneckonců běží.
(beri)
Zdroje:
https://docteurtamalou.fr/psoriasis-et-allaitement-que-devez-vous-savoir/
https://fr.medic-life.com/breastfeeding-and-psoriasis-safety-tips-and-more-8766
https://bjgp.org/content/69/681/177.1