Fenylketonurie a kojení
Fenylketonurie je vrozené metabolické onemocnění způsobené mutací v
genu pro enzym fenylalaninhydroxylázu. Enzymový defekt vede k
hyperfenylalaninemii, která má kromě jiného především negativní vliv na
duševní vývoj malého dítěte.
Zákaz kojení již není na místě...
Ačkoliv se stále ještě můžeme setkat s názorem, že kojení je pro děti s fenylketonurií (PKU) kontraindikováno, dnes víme, že tomu tak není. Také u velké většiny dalších vrozených metabolických vad je možné dítě alespoň částečně kojit (zásadní výjimkou je galaktosemie). Fenylketonurie a kojení se tedy v žádném případě nevylučují a částečné kojení dětí s PKU je běžně doporučováno, samozřejmě s doplňkem speciálních formulí.
Částečně kojit se dá různě...
Protože příjem mateřského mléka musí být u kojenců s PKU limitovaný, vyvstává otázka, jak toto omezení prakticky provést. Jako první se nabízí možnost při každém krmení nejprve po určitou dobu kojit a následně dítěti podat láhev s formulí. Tento způsob vypadá "bezpečněji", neboť dítěti neumožníme vypít během krmení neomezené množství mateřského mléka s obsahem fenylalaninu. Pro matku i její dítě je však tento způsob s nutností přerušit kojení nepohodlný.
Studie potvrzující princip kojení...
Z tohoto důvodu byla provedena studie, která měla za úkol ozřejmit bezpečnost druhého postupu, který spočívá v alternaci kojení a krmení z lahve. Během jediného krmení je nabízena pouze jedna možnost (kojení nebo lahev) a v obou případech je dítěti umožněno vypít takové množství potravy, kolik samo chce. Během jediného krmení tedy není příjem mateřského mléka nijak regulován. V průběhu této studie byla sledována koncentrace fenylalaninu u takto krmených dětí (střední hodnota 170 µmol/l) a u dětí v kontrolní skupině (střední hodnota 181 µmol/l). Ani kontrola rychlosti růstu neprokázala významný rozdíl mezi kojenými děti s PKU a dětmi v kontrolní skupině, krmenými pouze formulí.
O možnosti kojit děti s PKU bylo provedeno množství dalších studií. Jejich výsledky shodně poukazují na to, že i kojené děti s PKU mohou být výborně metabolicky kompenzovány a zároveň mít veškeré výhody, které výživa mateřským mlékem přináší.
(vek)
Zdroj: van Rijn M, et al. A different approach to breast-feeding of the infant with phenylketonuria. Eur J Pediatr 2003;162:323–326.