Fitness náramky – nutnost, nebo módní hit?
„Zvolněte, dosáhli jste maximální tepové frekvence,“ hlásí osobní trenér v podobě speciálního náramku. K čemu tato pomůcka je a opravdu ohlídá aktivitu srdce?
Fitness náramky dokážou kromě tepové frekvence spočítat také množství kroků, které ujdete – fungují tedy zároveň jako krokoměr. Při pohybové aktivitě vám změří i spálené kalorie. Dražší typy jsou schopné také měřit délku a kvalitu spánku, do paměti zaznamenat pomocí GPS systému trasu vašeho výletu a zpětně tyto informace přehrát do počítače. Snadno tak zjistíte třeba rychlost a čas zdolávání své oblíbené hory a může vás to motivovat k lepším výsledkům. Mimo jiné jsou tyto náramky vybaveny i kompasem a Bluetooth připojením ke spárování s chytrým telefonem.
Nezbytná pomůcka?
Pokud vrcholově sportujete nebo máte problémy se srdcem, takový náramek je vhodným doplňkem. Díky němu si pravidelně můžete kontrolovat tepovou frekvenci, a máte tak přehled, zda se pohybujete ve správném rozmezí. Ti z vás, kteří sportujete rekreačně, jeho koupi zvažte. Podle studie profesora Edward F. Coyle z Texasu je fitness náramek pro většinu uživatelů zbytečný. Vhodnější je prý investovat do služeb osobního trenéra a hlavně si cvičení užít.
Jednodušší hubnutí
Ke spalování tuků dochází při nižším zatížení srdce než u aerobního cvičení, respektive při 60–75 % vaší maximální tepové frekvence. Hlavní roli nehraje ani tak zóna, ve které se nacházíte, ale délka a intenzita tréninku. Jak zjistíte svou maximální tepovou frekvenci? Nesouvisí se cvičením, jak byste se mohli domnívat, ale s věkem a postupně se snižuje. Ženy si od 230 odečtou svůj věk, muži věk odčítají od 220. Výsledkem je počet úderů srdce za minutu, který byste neměli překračovat. Pokud chce člověk pálit tuky, pak si muži i ženy svůj výsledek vynásobí hodnotou 0,7. Fitness náramky z dražší kategorie jsou schopné přednastavenou zónu hlídat a vy se můžete věnovat pouze cvičení.
Fitness náramky jsou zajímavá věc, ale nejsou potřebné. Někteří lidé však rádi objevují nové věci a takový náramek je ke cvičení může i motivovat.
(žij)
Zdroj:
http://www.webmd.com/fitness-exercise/features/the-truth-about-heart-rate-and-exercise#1