Jak flavonoidy účinkují na lidský organismus?
Flavonoidy vykazují v působení na lidský organismus mnohočetné pozitivní účinky:
- působí protizánětlivě,
- vykazují antioxidační účinek,
- brání mutaci buněk,
- modulují klíčové funkce buněčných enzymů.
Jak flavonoidy ovlivňují žilní a lymfatický systém?
Výsledkem výše popsaných procesů je mimo jiné pozitivní ovlivnění mikrocirkulace krve a mízy v těle. K hlavním efektům flavonoidů v léčbě žilních onemocnění patří:
- zpevnění žilní stěny, snížení žilního odporu a snížení roztažitelnosti žilní stěny,
- urychlení průtoku krve ve vlásečnicích a snížení jejich propustnosti.
Užívání flavonoidů – menší otoky nohou i lepší hojení bércových vředů
Díky výše popsaným mechanismům účinku dochází k pozitivnímu ovlivnění příznaků chronické žilní nedostatečnosti. Studie prokazují, že pravidelné užívání flavonoidů má vliv na významné zmenšení obvodu kotníku či lýtka (v případech, kde příčinou jsou žilní či mízní onemocnění) a při pravidelném užívání flavonoidů též dochází k úplnému zhojení bércových vředů u významně většího počtu pacientů.
Lepší efekt flavonoidů ve formě léku než flavonoidů z přirozené potravy
Dokázali jsme vám, že flavonoidy mají v prevenci i léčbě srdečně-cévních onemocnění své místo. V jaké podobě je ale přijímat? Ne všechny flavonoidy si totiž lidský organismus dokáže vyrobit. Je tedy odkázán na jejich přísun ve stravě. Léčba flavonoidy platí za bezpečnou a již léta je zcela samozřejmou součástí komplexního přístupu k léčbě chronických žilních onemocnění. V podstatě jedinou překážkou v užívání flavonoidů je případná přecitlivělost na obsažené látky. Nejsou známé žádné významné lékové interakce, které by bránily v jejich užití.
V přirozených rostlinných zdrojích (např. ovoci, zelenině, bylinkách, zeleném čaji) jsou ovšem flavonoidy povětšinou zastoupeny jen v nízkém množství. Zato léky a potravinové doplňky obsahují koncentrovanou formu flavonoidů.
Jen u léku Diozen obsahujícím látku diosmin, jeden z nejhojněji využívaných flavonoidů, máte ovšem jistotu, že flavonoidy jsou nejen bezpečné, ale i skutečně účinné v prevenci i léčbě některých onemocnění. Kterých?
Užívání flavonoidů je doporučeno jako léčba:
- příznaků a projevů chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin, a to ve všech stadiích tohoto onemocnění (mezi hlavní příznaky patří pocit těžkých nohou, bolest, otoky, noční křeče, kožní změny, bércové vředy),
- akutních projevů hemoroidů.
Navíc je diosmin v Diozenu obsažen v tzv. mikronizované formě. Uvádí se, že při užití nemikronizovaných flavonoidů dojde ke vstřebání jen asi třetiny podaného množství. Molekuly flavonoidů jsou totiž poměrně veliké, a jejich vstřebávání v zažívacím traktu je tak složitější. Oproti tomu mikronizované formy flavonoidů mají výrazně menší molekuly, vstřebání do organismu je tak snazší a díky tomu až dvojnásobně účinnější.
(tich)
Zdroje:
https://www.intechopen.com/books/flavonoids-from-biosynthesis-to-human-health/flavonoids-anticancer-properties
https://www.researchgate.net/publication/311972531_Flavonoids_An_overview
https://www.researchgate.net/publication/339283136_Flavonoids_as_Anticancer_Agents
http://www.remedia.cz/Clanky/Lekove-profily/Diosminum-hesperidinum/6-I-ay.magarticle.aspx
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0232286
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2018/02/08.pdf