Za pocit těžkých nohou mohou často nesprávně zvolené boty
Kvalitní boty zajišťující dostatečnou oporu nohy jsou základem. Někteří lidé používají tzv. stabilizační boty, které udržují optimální pozici chodidla. Stabilizační prvky bot však navyšují jejich hmotnost a těžší bota pak může přispívat k pocitu těžkých nohou.
Stejně tak ale mohou způsobovat problémy boty, které jsou sice lehké, ale noha v nich není dostatečně pevná. Výběru bot byste proto měli věnovat dostatek času, zvažte návštěvu specializovaných obchodů. Obuv je také potřeba pravidelně měnit, některá doporučení říkají, že boty byste měli vyměnit po zhruba 400–800 km.
Nohy potřebují nejen „vyběhat“, ale i dostatek spánku
Nedostatek spánku se může projevit i pocitem těžkých unavených nohou. Uvádí se, že potřeba spánku u sportovců činí 7–9 hodin každou noc. Spánkový režim je u každého individuální, avšak dostatek spánku je významným faktorem kondice.
Pro kvalitní spánek se doporučuje vyvarovat se asi půl hodiny před spaním sledování počítače, televize či mobilu, neboť jsou zdrojem nežádoucího modrého světla, které narušuje architektoniku spánku. Vědci dokonce vrcholovým sportovcům doporučují speciální brýle, které modré světlo odfiltrují. Těmito brýlemi byli například vybaveni i čeští sportovci na olympijských hrách, a to na doporučení doc. Zdeňky Bendové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Národního ústavu duševního zdraví.
Stav nohou je i odrazem vašeho jídelníčku
Dodržujte pitný režim
Pocit těžkých a unavených nohou může souviset i s nedostatečnou hydratací. Příjem tekutin musí vždy kompenzovat ztrátu tekutin danou sportovním výkonem. Při delších sportovních aktivitách je vhodné zvážit nápoje s elektrolyty.
Udržujte vyvážený jídelníček s dostatkem železa a vitaminu C
Příčina těžkých a unavených nohou se může skrývat také v nedostatku železa ve stravě. Železo je součástí červeného krevního barviva, které je zodpovědné za přenášení kyslíku v organismu. Při vyváženém jídelníčku by měl být příjem železa dostatečný.
Nižší příjem železa bývá při vegetariánské či veganské dietě – v těchto případech je třeba vyhledávat takové rostlinné potraviny, které železo obsahují, například quinou, červenou čočku, sezamová semínka, listovou zeleninu či sušené ovoce. K optimálnímu vstřebávání železa je zapotřebí mimo jiné vitamin C, a proto je třeba myslet i na jeho dostatečný příjem.
Zakoupit lze i potravinové doplňky se železem a vitaminem C.
U žen může k větším ztrátám železa docházet i během menstruačního cyklu, pokud trpí na silnější krvácení.
Přijímejte i dostatek sacharidů
Jakkoliv to zní neuvěřitelně, pocit těžkých nohou může být i výsledkem nedostatku sacharidů v potravě. Při jejich dramatickém omezení ve stravě totiž tělo nedokáže ukládat do svalů dostatečné zásoby glykogenu nutné k produkci energie během sportovního výkonu. Výsledkem může být pocit těžkých a unavených nohou. Nízkosacharidové diety se proto nezdají být zcela optimální variantou pro sport.
Žilní nedostatečnost se nevyhýbá ani sportovcům
Pocit těžkých nohou může být i u sportovců zaviněn nesprávnou funkcí žil – chronickou žilní nedostatečností. Ta je částečně zapříčiněna i geneticky, k jejímu rozvoji výrazně přispívá sedavé zaměstnání či zaměstnání vyžadující dlouhé stání, dále mimo jiné kouření či těhotenství. Žilní nedostatečnost může být kromě pocitu těžkosti a únavy v nohou provázena také otoky. Ty se obvykle objevují v průběhu dne. Po spánku, kdy jsou nohy v horizontální poloze a návrat krve z nohou směrem k srdci je tím usnadněn, obvykle ustupují.
Pocit těžkých a unavených nohou můžete zmírnit pomocí léčiv, která přispívají k větší pevnosti žilní stěny, tzv. venofarmak. V lékárně je k dostání například Diozen s obsahem flavonoidu diosminu. Nohy můžete také zchladit a dopřát jim efekt mikromasáže díky kosmetickému přípravku Diozz spray.
Pocit těžkých nohou nemusí mít rozhodně příčinu v nohou samotných. Pokud vás tedy trápí těžké a unavené nohy během sportovního výkonu, vždy uvažujte v souvislostech. Při podezření na žilní nedostatečnost či nedostatek železa zvažte návštěvu svého lékaře k ověření diagnózy a nastavení léčby.
(tich)
Zdroje:
https://www.healthytippingpoint.com/2011/09/how-to-get-fresh-legs.html
https://www.verywellfit.com/why-do-my-legs-feel-heavy-when-running-4175400
https://iforum.cuni.cz/IFORUM-16307.html
http://veganskaspolecnost.cz/vyziva/mineraly/zelezo/