O těhotenské zácpě je dobře známo, že ji způsobuje zvýšená hladina hormonu progesteronu i zvětšující se děloha. Mnoho maminek očekává, že porod pro ně bude vysvobozením a vyprazdňování půjde stejně dobře jako dřív. Jenže zácpa má tendenci znepříjemňovat život i po porodu. Proč?
- Porod je hormony nabitý proces. Jejich rozbouřená hladina ovlivňuje pohyb střev. Než se tělo po porodu hormonálně „srovná“, může to chvíli trvat.
- Strach, že vyprazdňování poškodí stehy po nástřihu nebo natržení hráze, může být natolik silný, že vede k zadržování stolice. A to jsou ideální podmínky pro zhoršení zácpy.
- Navíc přípravky s železem na úpravu poporodní anémie hladkému vyprazdňování také nepřejí – železo může zácpu značně zhoršit.
Pijte a jezte zdravě!
Způsobů, jak střeva přimět k pravidelné práci, je několik. Když je šikovně zkombinujete, cesta na toaletu se místo strastiplného zážitku opět stane přirozeným procesem.
- V záplavě nových radostí i starostí, které miminko přináší, nezapomínejte pít. Dva litry tekutin denně by pro vás měly být minimem.
- Neodbývejte jídlo. Bílé pečivo nebo různé trvanlivé pochutiny obnově trávení příliš nepomohou. Zato zdravá strava v podobě celozrnných výrobků, jogurtů či ovoce prospěje díky kojení i vašemu miminku.
- Pokud to zdravotní stav dovolí, vyměňte doplňky stravy se železem za přirozený zdroj tohoto prvku. Viceprezidentka jedné z kanadských asociací porodních asistentek doporučuje například listovou zeleninu, hovězí maso, tofu, dýňová semínka nebo červenou řepu.
Co rozhýbe střeva po porodu
Rodila jste císařským řezem a zácpa je pro vás kvůli operaci větším problémem než pro maminky po klasickém porodu? Není to nic neobvyklého. Na první vyprázdnění můžete v takovém případě čekat i týden. Užít lze šetrná laxativa (projímadla), například přípravky s laktulózou.
- Na jejich přesném použití se domluvte s lékařem – jak po „císaři“, tak po přirozeném porodu.
- Laktulóza je látka, která díky přitahování vody do střeva změkčuje stolici a usnadňuje tak její odchod.
- Přispívá také k množení prospěšných bakterií v trávicím ústrojí a trávení vrací správný rytmus.
Když všechny výše uvedené tipy doplníte o každodenní pohyb – ostatně s kočárkem se stanou procházky pravidelnou a příjemnou součástí programu –, vaše tělo i střeva se rychle dostanou do dřívější kondice.
(pak)
Zdroj:
https://www.todaysparent.com/baby/postpartum-care/how-to-deal-with-postpartum-constipation/
Přečtěte si i další tematické články v sekci Trávení s lehkostí