Zvracení a nevolnost mohou udeřit během léčby kdykoliv
Zvracení, kterému většinou předchází nevolnost, je mechanismus, jehož úkolem je ochrana organismu před vstřebáváním škodlivých látek přijatých ústy. V některých situacích je však tento mechanismus neúčinný a škodlivý, což platí i v případě chemoterapie.
V praxi se rozlišují tři typy zvracení a nevolností, které jsou v časovém vztahu k chemoterapii, z nichž každý má jinou prevenci a léčbu:
- Akutní nevolnost či zvracení se rozvíjí do 24 hodin po podání chemoterapie.
- Opožděná nevolnost či zvracení nastupuje mezi 2. a 5. dnem, výjimečně přetrvává až do 7. dne po podání chemoterapie, ve většině případů navazuje na akutní nevolnosti či zvracení.
- Podmíněná (anticipační) nevolnost či zvracení nastává u vnímavých jedinců před zahájením opakovaného cyklu léčby, rozvíjí se většinou na podkladě předchozí špatné zkušenosti s léčbou.
Podávání antiemetik má určitá pravidla
Hlavní zásadou léčby nevolností a zvracení je preventivní podávání antiemetik 30–60 minut před zahájením chemoterapie, účinnost léků je tak vyšší než následná léčba již vzniklých obtíží. U většiny pacientů se antiemetická léčba podává i po ukončení cyklu chemoterapie, protože riziko přetrvávání obtíží může trvat i několik dní.
Antiemetika se často podávají v kombinaci, každý lék ovlivňuje jiný typ zvracení a nevolnosti, a současně se tak zesiluje jejich účinek. Velmi obtížná je léčba již vzniklého anticipačního zvracení, protože většina antiemetických léků je v tomto případě neúčinná. O to důležitější je účinná prevence akutního zvracení, která může anticipačnímu zvracení zabránit.
Rychlost nástupu účinku léků závisí na způsobu jejich podání, většinou se pohybuje mezi několika minutami až desítkami minut. Antiemetika se podávají již před zahájením chemoterapie, opakovaně v jejím průběhu i po jejím ukončení. Tím je zajištěno snížení rizika rozvoje všech typů nevolností na minimum. Pacient by o každé nevolnosti a každém zvracení měl informovat lékaře, aby mohlo dojít k úpravě léčby tak, aby zabránila nevolnosti a zvracení v maximální míře.
(mraf)
Zdroje:
https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/nausea-and-vomiting/chemo-and-nausea-vomiting.html
https://www.linkos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/diagnostika-a-lecba/modra-kniha-cos/aktualni-vydani-modre-knihy/25-28-zasady-prevence-a-lecby-nevolnosti-a-zvraceni-po-protinadorove-lecbe/
http://www.koc.cz/pro-lekare/standardy-podpurne-pece/nevolnost-zvraceni/