Každý se zcela přirozeně snaží udělat pro své zdraví a pohodu co nejvíce. Pokud se však léčíte s onkologickým onemocněním, dejte pozor, abyste si omylem nezpůsobili více škody než užitku. Na obavy ze zvracení a nevolnosti po chemoterapii se zeptejte lékaře. Každá léčba je totiž v tomto ohledu jiná a je možné, že se nemusíte těchto nepříjemností vůbec bát. V opačném případě dostanete léky, často jejich kombinaci, které vám pomohou. Nepodceňujte tuto část terapie, je prověřená mnoha zkušenostmi a optimální kombinace se pravidelně aktualizují podle nejnovějších poznatků a nově dostupných léčiv. I když to tak na první pohled nemusí vypadat, zvracení po chemoterapii může být pro organizmus větší zátěž než pár tabletek navíc.
Jak fungují léky proti zvracení?
Existuje více typů antiemetik (léků proti nevolnosti a zvracení), které se často kombinují pro dosažení optimálního účinku. Nejčastěji tlumí přímo centrum pro zvracení v mozku. S tím je propojeno více typů receptorů, na které cílí jednotlivá léčiva. Ta nejnovější efektivně tlumí nevolnost až 5 dní po užití jediné tablety. Druhým typem antiemetik jsou látky zlepšující pohyblivost trávicí trubice. Kombinaci často uzavírají kortikoidy, které posilují účinek ostatních léčiv.
Co nabízí proti nevolnostem příroda?
I přírodní preparáty mohou pomoci, pro jistotu se však vždy poraďte s lékařem, který dokáže posoudit, zda jsou vhodné k vaší konkrétní léčbě. Zejména čajové směsi a některé doplňky stravy totiž mohou obsahovat i látky, které ovlivňují zpracování chemoterapie vaším tělem, lidově řečeno se spolu „bijí“. Účinek, včetně toho nežádoucího, se pak může zvýšit i snížit, což není ani v jednom případě žádoucí. Pozor si dejte zejména na doplňky stravy s obsahem „patentované složky XY s účinností hodnocenou klinickými studiemi“ a na podobná tvrzení, která přesně nedefinují konkrétní obsažené látky. Neznámé složení, i když patentované, totiž zrovna pro vás nemusí být vůbec vhodné.
Vyzkoušet můžete následující přírodní látky:
-
Zázvor. Klasické přírodní antiemetikum, které můžete užít syrové, kandované, vyluhované v čaji nebo jako lízátko. Jen dejte pozor na jeho množství, velká dávka zázvoru může vést k pálení žáhy.
-
Mentol. Jako čaj, nebo alespoň příchuť žvýkačky může zklidnit trávicí trakt, pomoct trávení a lépe vyprázdnit žaludek. Ani s množstvím mentolu však není radno to přehánět.
-
Akupunktura/akupresura. Stimulací určitých bodů na těle dokáže zkušený odborník ulevit od bolesti i pocitu na zvracení. Předpokládá se, že dochází ke dráždění nervů, které vysílají mozku signály, aby došlo k uvolnění hormonálních látek tlumících tyto nepříjemné pocity.
-
Aromaterapie. Mentolové nebo citrusové vůně pomohou uvolnit stres, napětí a úzkost, což někdy pro zklidnění žaludku stačí. Vdechované zázvorové silice mohou tlumit pocit nevolnosti. Pokud nemáte k dispozici, kápněte kapku nebo dvě na kapesník. Po zředění neutrálním olejem (slunečnicový, mandlový) můžete zkusit i ulevující masáž.
Je pravděpodobné, že uvedené přírodní látky budou zřejmě krátké na silné nevolnosti a zvracení. Namístě je užívat léky, které máte předepsané od lékaře. Pokud vám však přírodní prostředky pomohou obtíže zklidnit a cítit se lépe, užívat je můžete.
(mir)
Zdroj: https://www.everydayhealth.com/digestive-health/natural-remedies-for-nausea/
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pece-o-pacienta/nezadouci-ucinky-lecby-chemo/nezadouci-ucinky-chemoterapie-1/#nevolnost