Důvodů je více
Nervová soustava hraje v procesu lidské sexuality důležitou roli. Při jejím postižení v důsledku roztroušené sklerózy dochází k poruchám sexuality pacienta. Důvodů častějšího výskytu sexuálních poruch u pacientů s RS je více a vzájemně spolu souvisejí:
• Přímé působení nemoci na pohlavní orgány a genitální oblast − sexuální akt je složitý nervově-cévní proces. Sama RS způsobuje právě poškození struktur nervového systému. Studie též naznačují, že pacienti často pozorují snížené vnímání v důležitých stimulačních oblastech, jako jsou stehna a genitální oblast.
• Vliv onemocnění na psychickou i fyzickou kondici − roztroušená skleróza je chronické onemocnění, které s sebou přináší řadu různorodých příznaků. Pacienti se mnohdy potýkají s únavou, slabostí, bolestmi pohybového aparátu a špatnou koordinací pohybů. V některých případech se u nich mohou objevit také poruchy močového měchýře, včetně inkontinence. Všechny tyto skutečnosti s sebou přinášejí negativní dopad na psychiku nemocného. Trpí ale většinou také sexuální a partnerské vztahy. Studie prokazují, že přibližně 16 % pacientů s roztroušenou sklerózou se potýká s depresemi. Předpokládá se však, že jejich skutečný počet je mnohem vyšší. Mnoho pacientů o svých psychických problémech totiž raději nemluví. Následkem je celkově negativní vnímání vlastního těla, obavy ze selhání a s tím související obtíže v sexuální oblasti.
• Vedlejší účinky léčby − metody využívané při léčebné terapii RS a jejích příznaků s sebou mohou přinášet nežádoucí účinky, ty jsou však individuální. Je například prokázáno, že určité typy antidepresiv mohou vyvolat sexuální poruchu až u 60 % pacientů. Obtíže v sexuálním životě přináší mnohdy také podpůrná terapie, jako je například nutnost močové cévky apod.
• Individuální dispozice − zdroje uvádějí, že riziko rozvoje sexuálních poruch je vyšší u starších můžu, u mužů současně jinak hendikepovaných a také u mužů s nižším dosaženým vzděláním. Častější poruchy jsou pozorovány v pokročilejších stadiích nemoci.
Dobře dostupná léčba
Princip léčby sexuálních poruch u mužů s roztroušenou sklerózou se nijak zásadně neliší od léčby zdravých jedinců. V první řadě je ale samozřejmostí především co nejlepší nastavení léčby základního onemocnění. Velká část mužů udávala zlepšení sexuálních funkcí po nasazení kortikoidů. Z dalších léčebných možností se nejčastěji využívají následující:
• Léky na podporu erekce − v současné době jsou již dobře dostupné a jejich užívání je jednoduché. Největší zkušenosti jsou dosud s látkou sildenafil, konkrétních výrobců a firemních názvů je více. Lék je na lékařský předpis, pojišťovna ho ale nehradí. K dispozici jsou i tablety s obsahem jiných látek. Někdy je potřeba vyzkoušet více léků, neboť každému vyhovuje něco jiného. Pokud tato léčba není dostačující, existují i možnosti aplikace léků do kavernózních těles či močové trubice, případně vakuová zařízení – tyto metody se doporučuje konzultovat s urologem.
• Hormonální léčba − souvislost mezi hladinou některých hormonů, zejména testosteronu, a sexuální aktivitou je známá. Některé studie prokázaly zlepšení sexuálních poruch po léčbě testosteronem. Současně lékařské výzkumy naznačují, že pohlavní hormony mohou chránit mozek před úbytkem bílé hmoty, či dokonce podporovat její tvorbu. Úbytek bílé hmoty je jednou z podstat roztroušené sklerózy. Další výzkumy v tomto směru by proto mohly přinést nové terapeutické možnosti.
• Psychoterapie − vzhledem k významnému vlivu psychické pohody na sexuální život pacientů má právě psychoterapie v léčbě sexuálních poruch své nezastupitelné místo.
Nebojte se o problému mluvit
Uspokojivý sexuální život hraje zásadní roli v kvalitě života každého dospělého člověka. Sexuální poruchy ale bohužel neodmyslitelně patří mezi jeden z nejčastějších doprovodných příznaků roztroušené sklerózy. Proto by se o nich pacienti neměli bát hovořit se svým lékařem. Správná léčba může přinést téměř u všech nemocných výrazné zlepšení potíží. Nejlepší výsledky lze očekávat, pokud je léčba komplexní. Je tedy vhodné, aby se na terapii podílelo více odborníků − urolog, psychiatr i lékaři centra pro roztroušenou sklerózu.
(tich)
Více o roztroušené skleróze se dozvíte na webu www.ereska-aktivne.cz. Poradnu lékaře naleznete ZDE.
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3720075/
https://www.verywellhealth.com/multiple-sclerosis-symptoms-erectile-dysfunction-2440796
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29799288
https://www.solen.cz/pdfs/psy/2008/02/05.pdf