Lze se bránit lékům způsobujícím ospalost?
Většina léků má kromě "správných" účinků vesměs i nějaké účinky nežádoucí. Mezi ně může patřit jak například nevolnost, zvracení a nechutenství, tak třeba i podrážděnost a ospalost.
Léky na spaní hrají prim
Mezi nejčastější léky, které při užívání mohou způsobit ospalost, jsou léky na spaní. Ospalost se u nich projeví většinou jednak okamžitě – v rámci požadovaného efektu usnutí –, může ale přetrvávat i druhý den (hlavně po neúměrně vysoké dávce).
Dejte pozor na antidepresiva a sedativa
Dalšími skupinami léků, které mohou způsobit ospalost, jsou přípravky určené k léčbě deprese. U nich, stejně jako u další skupiny, léků proti úzkosti, tzv. anxiolytik, hrozí poměrně snadné předávkování. To může způsobit jak ospalost, tak v horším případě i smrt. Sedativa jsou léky, které působí na centrální nervový systém člověka a způsobují tak uvolnění, zmenšení strachu, spavost, zpomalené dýchání a zhoršené vnímání se zpomalením reflexů.
Opiáty
Poměrně velkou skupinou jsou pak tzv. opiáty. Jedná se o léky, které tiší bolest. Nejznámějšími zástupci jsou morfin a kodein. Tato skupina léků je často zneužívána nitrožilními narkomany a velké dávky těchto léčiv mohou způsobit až ztrátu vědomí a smrt.
Léky proti nevolnosti a alergiím
Téměř každý zná i účinek léků proti nevolnosti, tzv. antiemetik, na spánek. Tyto léky totiž také způsobují ospalost, na což si jistě pamatuje každý, komu se v dopravních prostředcích dělá špatně a musí na cestu brát třeba Kinedryl. Ospalost ale způsobují i léky, které mají zabránit rozvoji alergické reakce například po štípnutí včelou či vosou.
Jak se ospalosti po lécích bránit
Dříve než sami léky, které ospalost způsobují, omezíte, zkuste to několik dní vydržet a vypomoci si buď šálkem kávy navíc, nebo nějakým energetickým nápojem. Je totiž možné, že si tělo na ospalost "zvykne" a naučí se se s ní vyrovnávat. Rozhodně se ale nedoporučuje kombinovat silná povzbuzovadla. Ta by totiž mohla poměrně silně poškodit zdravou architekturu spánku. Poslední možností je pak návštěva lékaře, který sám může režim léků upravit.
(kam)
Zdroj: www.farmakologie.net