Není to navždy
Chemoterapie má vliv na sexuální život mužů, jedná se ale obvykle o dočasné změny, které po léčbě mizí.
- Pacient se často může cítit unavený či mít pocit na zvracení. To pak může způsobit, že se zájem o milování bude nějakou dobu snižovat.
- Vzácněji může chemoterapie způsobovat pokles hladiny mužského hormonu testosteronu, případně ovlivňovat nervovou regulaci erekce. Důsledkem pak bývá ztráta libida či poruchy erekce.
Tyto dopady léčby na mužskou sexualitu však trvají jen několik týdnů. Trvalejší mohou být změny emočního rázu – muži mívají během chemoterapie tendence zpochybňovat a obávat se o svoji potenci či plodnost. Čím vyšší dávky chemoterapie, tím více bude pravděpodobně léčba negativně působit. Také kombinace s radioterapií zvyšuje riziko ztráty chuti na styk či potíže s potencí.
Co s tím?
Mluvit o intimnostech není příjemné nikomu z nás. O to těžší je to v situaci, kdy máme starosti nebo se cítíme trapně. I tak je ale důležité probrat tyto obtíže s lékařem. Ten může pacienta podstupujícího chemoterapii ubezpečit, že není jediný, kdo podobnou situací prochází. Také umí vysvětlit, proč jsou nežádoucí účinky léčby většinou krátkodobého rázu a případně zajistí jejich řešení. Terapie může zahrnovat hormonální substituci či léky zlepšující erektilní dysfunkci.
Ochrana je nutná!
Ohledně možného početí je nutné zmínit, že během chemoterapie by se muž měl s partnerkou chránit proti otěhotnění. Gravidita není doporučována zejména kvůli toxicitě chemoterapeutik, která mohou poškodit plod. Není také zcela jasné, zda se léky nemohou dostat do partnerčina organismu pomocí spermatu, respektive vaginálního sekretu. Proto chcete-li se i během léčby milovat, odborníci nejčastěji doporučují bariérové metody antikoncepce (např. kondom). To platí pro styk vaginální, anální i orální, a to jak během chemoterapie, tak přibližně ještě týden po jejím skončení.
(cean)
Zdroj:
http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancers-in-general/treatment/chemotherapy/sex/sex-and-chemotherapy-for-men