Nevolnost se může objevit bezprostředně po podání chemoterapie, několik hodin po ní nebo i s odstupem více dnů. Je důležité jí předcházet, ne řešit potíže, až když se objeví. Lékař zpravidla předepíše kombinaci léků. Ty se preventivně užívají i několikrát denně, průměrně dva dny po chemoterapii, v závislosti na tom, jak moc konkrétní léčba dráždí žaludek.
Jednoduché řešení
Nejnověji je k dispozici dvojkombinace – v jedné tabletce jsou zahrnuta dvě léčiva, která proti zvracení bojují různými způsoby:
- jedna účinná složka pomáhá proti zvracení během prvního dne po podání chemoterapie,
- druhá látka brání navíc výskytu opožděného zvracení, tedy 24 a více hodin po aplikaci léčby.
Před chemoterapií tedy užijete jen jednu tabletu (případně s kortikoidem pro posílení účinku), která uleví od potíží po dobu několika dní.
Zabírá u 9 z 10 pacientů
Efektivita výše uvedené léčby byla potvrzena dvěma velkými klinickými studiemi, do kterých bylo zahrnuto 1763 onkologických pacientů. Ti dostávali chemoterapii (emetogenní léčba), která silně vyvolávala zvracení. Kombinace dvou účinných látek tlumících nevolnost spolu s kortikoidy však zcela zabránila zvracení na celých 120 hodin po podání chemoterapie. Pacientů, kteří neměli žádné potíže, bylo v jedné studii 77 %, a ve druhé dokonce 90 %.
Bezpečnost na výbornou
Kromě velmi dobrého účinku se ukázalo, že je doplňková léčba k chemoterapii i dobře snášena. Nežádoucí účinky, které se u pacientů případně objevily, se prakticky nelišily od těch, které se vyskytují u běžně používané léčby proti zvracení. Šlo především o bolest hlavy a zácpu. Jen 0,7 % osob mělo tak velké potíže, že se musely intenzivněji léčit.
(mir)
Zdroj:
http://www.medscape.com/viewarticle/853988#vp_1
https://www.nice.org.uk/advice/esnm69/chapter/Key-points-from-the-evidence