Auta kuřáků skrývají zdravotní nebezpečí
Dojíždíte do práce v autě kolegy-kuřáka? Pokud si cestou zapálí, nadýcháte dvakrát více zplodin a nikotinu než v zakouřené restauraci.
Dojíždíte do práce v autě kolegy-kuřáka? Pokud si cestou zapálí, nadýcháte dvakrát více zplodin a nikotinu než v zakouřené restauraci.
Spolujezdci v ohrožení
Protože kouření (i to pasivní) má na svědomí stále četnější infarkty, mozkové mrtvice a několikanásobně vyšší výskyt nádorů (a zdaleka nejen plicních), představitelé opravdu rozvinutých zemí se snaží omezit kuřáctví zákony. Regulacím však unikly osobní automobily, kde si kuřáci často zapálí bez ohledu na spolucestující. Jak moc zamořeným prostředím je interiér vozidel?
Měření zamoření
Zakouřenost osobních aut zkoumali vědci z John Hopkins Bloomberg School of Public Health v Baltimoru. Do testovaných vozidel umístili absorbenty vzdušného nikotinu. Jeden měřil množství nikotinu na místě spolujezdce, druhý na místě za řidičem, kde obvykle sedávají děti. Sledovali hladiny nikotinu po 24 hodin a proměřili 44 vozidel. Získat přesné výsledky vědcům umožnila nákladná metoda plynové chromatografie.
Nebezpečný interiér
Podle očekávání bylo množství nikotinu ve vozidlech kuřáků výrazně větší než v autech nekuřáků. Při každém zapálení cigarety se tato hladina zdvojnásobila. Ukázalo se, že ani otvíráním okének nelze množství nikotinu (a dalších rakovinotvorných složek cigaretového dýmu) dostatečně snížit. Jistý vliv však má velikost vnitřního prostoru auta.
Hladiny nikotinu a dalších zplodin jsou však ve všech vozech, kde se kouří, až dvojnásobné oproti kuřáckým restauracím.
Kde není svědomí, tam má být zákon
Zajímavé je, že ačkoli 53 % kuřáků tvrdí, že zákaz kouření v osobních automobilech by jim pomohl skoncovat se závislostí rychleji, jen 7 % kuřáků je pro zavedení této regulace. Přitom nekouřit v autě má být samozřejmostí, pokud v autě vozíme své přátele, kolegy a rodinu včetně dětí!
(ela)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/161787.php