Autem v zimě: Pozor na vyhřívaná sedadla a jízdu bez pauzy
Trávíte spoustu času za volantem? Trápí Vás po čase stráveném v autě ztuhlá záda? Trpíte na bolesti hlavy a šíje? Jízda autem, nejen v zimních měsících, s sebou přináší výzvy spojené s počasím, ale i s dlouhými hodinami strávenými v sedadle. Abychom si cestování užili co nejvíce, je důležité věnovat pozornost nejen bezpečnosti na silnici, ale i našemu zdraví a pohodlí. V následujícím článku naleznete několik praktických tipů, jak na to.
Přečtěte si nejdůležitější body článku:
- Vyhřívaná sedadla jsou užitečná pro komfort svalů, ale je vhodné ho použít na mírnou teplotu po dobu max. 30 minut.
- Jako prevence bolestí z dlouhého řízení jsou nutné aktivní pauzy nejpozději po 2-3 hodinách jízdy.
- Pokud často a dlouho řídíme, je na místě zlepšit ergonomii řízení různými pomůckami, podobně jako řešíme ergonomii u počítače.
Vyhřívaná sedadla: Opravdu škodí?
Chystáte se na jízdu autem. Venku je zima, která se zařezává až do morku kostí. Nechce se vám z teplého kabátu, sedačky v autě jsou promrzlé. Jako světlo na konci tunelu se jeví vyhřívání sedaček. Co na to ale říká naše zdraví? Jsou vyhřívané sedačky „dobrým sluhou nebo zlým pánem“?
Vyhřívaná sedadla jsou v zimě velmi příjemná, ale jejich dlouhodobé užívání může mít i negativní dopady, na které je potřeba pamatovat. Pokud je totiž používáme příliš dlouho nebo na vysoké teploty, může to vést k rychlému zahřátí svalů. Náhlá změna teploty při vystupování pak může způsobit ztuhlost nebo bolest zad, zejména v oblasti beder či bolest kyčlí.
Abychom se těmto potížím vyhnuli, je dobré dodržovat zásady bezpečného užívání vyhřívání sedaček:
- Udržujeme teplotu na mírné úrovni.
- Vyhřívání používáme kratší dobu, max. 30 minut.
- Během jízdy děláme pravidelné přestávky.
- Měníme pozice během řízení a snažíme se svaly udržet aktivní. Nespoléháme se jen na teplo ze sedačky.
Cviky po dlouhé jízdě
V dnešní době se asi jen těžko najde člověk, který by se nesetkal s bolestí hlavy či zad. Dlouhé hodiny za volantem mohou tyto problémy zhoršovat. Bohužel nejčastějším řešením pro dosažení úlevy bývá konzumace léků, avšak pravá příčina bolesti hlavy už řešená není. Touto příčinou může být porucha či přetížení krční páteře, nevhodná a strnulá pozice sedu, nekvalitní pitný režim a mnohé další.
Krční páteř je jednou z nejvíce namáhaných částí lidského těla. Oproti zbytku naší páteře umožňuje velké množství pohybů – různé směry, různé rozsahy. Velkou zátěž také představuje naše hlava, která na krční páteř nasedá. Díky tomu zde často dochází ke vzniku blokád.
Pokud nás často trápí bolesti hlavy a zad, zde je několik tipů, jak si od bolesti ulevit a svaly protáhnout. Stačí k tomu jen pár minut a těchto několik jednoduchých cviků:
Prevence ztuhlého krku a bolesti hlavy
- Protažení krční páteře: Nakloňte ucho směrem k rameni, střídavě na obě strany. V pozici vydržet několik nádechů a výdechů. Nepřitahujte ramena k uším, ale naopak je tlačte směrem dolů do země.
- Přitáhnout bradu ke klíčním kostem: Na několik vteřin přitáhněte bradu ke klíčním kostem. Nehrbte se. V pozici vydržte alespoň 5 nádechů a 5 výdechů.
- Rotace hlavy: Několikrát pomalu otočte hlavu do stran. Tlačte ramena dolů od uší směrem do podlahy. S výdechem se podívejte do strany, s nádechem se vraťte na střed a s dalším výdechem se podívejte do strany druhé.
- Uvolnění horního trapézového svalu: Promáčkněte si horní část trapézového svalu (oblast mezi ramenem a krkem). K masáži můžete využít své prsty nebo masážní míček.
- Masáž spánkové kosti: Promasírujte si oblast spánkových kostí a lebky.
Prevence bolestí beder a kyčlí
- Předklony a protažení kyčlí: Vystupte, několikrát se předkloňte, zakloňte a ukloňte do stran.
- Kroužení pánví: Pomalé kroužení pánve do obou směrů pomáhá zmírnit napětí v oblasti kyčlí a bederní páteře. Kroužit je možné ve stoje, ale i vsedě např. na červené na semaforu.
- Kroužky v kyčli: Po vystoupení si udělejte několik kroužků do obou směrů v kyčlích. Vystřídejte obě nohy.
Tip uLékaře.cz: Dopřávejte si přestávky během jízdy po každých dvou, maximálně třech hodinách. Naše tělo potřebuje protažení a krátkou procházku po dlouhém sezení.. To je ta nejlepší prevence bolestí pohybového aparátu.
Pomůcky do auta nebo domů
Pokud v autě či doma v sedu trávíte hodně času, je dobré využít několik pomůcek, které mohou pomoci zlepšit pohodlí a případně i vaše zdraví.
- Kvalitní podsedáky a polštáře: Stejně jako bychom měli řešit ergonomické pomůcky v kanceláři, mysleme i na ergonomii při cestování. Ergonomické podsedáky a polštáře podporují správné držení těla, zmírňují tlak na bederní páteř a zajišťují rovnoměrné rozložení váhy.
- Masážní podložky: Masážní podložky do auta mohou pomoci zmírnit napětí a ztuhlost v oblasti krku a zad.
- Opěrky krku a hlavy: Opěrky hlavy a krku poskytují oporu pro krční páteř, čímž přispívají k minimalizaci napětí.
- Vyhřívání sedaček: Krátké vystavení teplu na mírný stupeň napomáhá uvolnění svalů.
- Pohodlné oblečení: Zejména v zimě je důležité nosit pohodlné a teplé oblečení, abychom neprofoukli, které ale zároveň umožňuje snadný pohyb. V autě je dobré oblékat tenké vrstvy, které neomezují pohyb a zajišťují komfort i při dlouhém sezení.
Závěr
Existuje řada způsobů, jak si dlouhé cestování autem zpříjemnit a zpohodlnit. Avšak dlouhé hodiny strávené v sedadle mohou mít negativní dopady na naše zdraví, pokud se svému tělu nevěnujeme. Důležité je myslet na zásady vhodného sezení, udržovat během řízení co možná nejlepší pozici, dělat si přestávky během jízdy, protahovat se a uvolňovat ztuhlé svaly. Pomocí vhodného cvičení a případně pomůcek můžete zajistit, že i dlouhá jízda v zimě nebude mít negativní dopad na vaše zdraví. A hlavně buďme aktivní v době, kdy v autě nesedíme.
Tip uLékaře.cz: Trápí vás nějaký zdravotní problém? Zeptejte se v online poradně uLékaře.cz.