Působení AVS na aktivitu mozku je založeno na vědeckých důkazech podložených tisíci provedených klinických studií. Účinky audiovizuální stimulace je možné uplatnit v řadě medicínských oborů, kromě psychiatrie a psychologie je to i neurologie.
Čekám na signál
AVS jako metoda využívá příznivých účinků pulzů světla a tónů na činnost buněk mozku. Světelné a zvukové signály jsou vysílány o různých frekvencích. Cílem metody AVS je ovlivnit aktivitu buněk mozku, což vede k reakci organismu a celkovým projevům. AVS nepůsobí na každého jedince stejně, každý člověk má individuální potřeby a zdravotní formu. Někdy nastávají účinky okamžitě, jindy je třeba opakovaných sezení trvajících často řadu týdnů. Délka sezení se rovněž různí od pár minut po několik desítek minut. Důležitější než délka programu je jeho pravidelnost.
Široké pole působnosti
Audiovizuální stimulace je vhodná jak pro děti, tak i dospělé. Uplatnění nachází v terapii poruch učení, poruch pozornosti s hyperaktivitou, migrény, stresu či úzkosti. Výsledky studií uváděných v rámci výzkumů zahrnují zlepšení verbálních schopností, výkonnostních dovedností, pozornosti, paměti a vůbec celkové výkonnosti. Významný je i efekt u deprese, krátkodobého i dlouhodobého stresu, bolesti hlavy, migrény, negativní nálady, problémů s chováním. Uplatnění nachází i v endokrinologii v případě premenstruačního syndromu (PMS). Během letité praxe používání nebylo nikdy zjištěno žádné poškození mozkové tkáně či vznik závislosti.
Účinky AV stimulace nejsou samozřejmě všespásné, jsou ale vhodným doplňkem klasické terapie. Pozitivní účinky audiovizuální stimulace na lidskou psychiku však nelze popřít. Metodu lze použít i jako relaxační techniku k navození uvolnění a osvěžení mysli.
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0027030/
www.psychowalkman.cz/jak-avs-pristroj-funguje/nejcastejsi-dotazy/