„Zlý“ THC a „hodný“ kanabidiol
Rekreační uživatelé vyhledávají konopí kvůli euforizujícím účinkům. Jeho užití však znamená jisté nebezpečí pro lidskou psychiku. Tetrahydrokanabinol (THC), známá psychotropní složka konopí, může způsobovat vyčerpání, paranoiu, zvyšovat riziko rozvoje psychotických onemocnění a také zhoršovat paměť. Oproti tomu izolovaný kanabidiol, nepsychotropní složka konopí, může v budoucnu neuropsychiatrické choroby (např. úzkosti či deprese) naopak léčit.
Paleta příznivých účinků
Kanabidiol má na lidský organismus mnoho pozitivních účinků, mezi něž patří úleva od bolesti, zvýšení chuti k jídlu (důležité třeba u většiny pacientů s rakovinou), zmírnění stresu a jeho doprovodných projevů nebo snižování úzkosti. Mechanismus jeho působení sice dosud není plně pochopen, ale ukazuje se, že kanabidiol chrání nervové buňky před poškozením, podporuje neuroplasticitu mozku (flexibilitu, schopnost reagovat a přizpůsobovat se změnám) a má pozitivní vliv na neurogenezi (tvorbu nových nervových buněk). Tlumí rovněž úzkostné, depresivní i psychotické projevy. A právě tyto vlastnosti činí z kanabidiolu předmět vědeckého zájmu, protože by díky nim mohl představovat slibnou léčebnou možnost u velkého množství chorob.
Šance nejen pro schizofreniky
A nezůstává jen u teorií. V současné době již probíhají klinické studie zkoumající efekt a bezpečnost kanabidiolu samotného nebo v kombinaci s dalšími kanabinoidy v léčbě nejrůznějších chorob. Kanabidiol by tedy mohl v budoucnu pomáhat například lidem se schizofrenií, Huntingtonovou chorobou (vzácné neurodegenerativní onemocnění mozku) nebo roztroušenou sklerózou.
Zdroje:
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1043661816000396
bengreenfieldfitness.com/2015/06/how-to-use-cbd-oil/