Kapavka neboli gonorea - nákaza, projevy a léčba
Kapavka neboli gonorea je zánětlivé onemocnění pohlavních cest a močové trubice. Patří k nejčastějším pohlavně přenosným nemocem. Typicky se projevuje pálením při močení a výtokem z ústí močové trubice.
Co jste o kapavce možná netušili…
V průběhu středověku docházelo k častému směšování pohlavních chorob. Kapavka nebyla rozlišována od rychle se šířící nové pohlavní choroby – syfilidy. K oddělení přispěl až francouzský lékař Philippe Ricord. V roce 1838 rozlišil jednotlivá stadia syfilidy a popsal kapavku jako samostatnou nemoc. V roce 1879 objevil Albert Neisser původce kapavky, bakterii Neisseria gonorrhoeae.
Významným počinem v boji s kapavkou a jejími následky na novorozence nakažených matek bylo zavedení tzv. kredeizace. Jedná se o dezinfekci očních spojivek novorozenců, kterou v roce 1880 uvedl do praxe německý gynekolog Karl Sigmund Franz Credé a s mírnou obměnou se provádí dodnes.
Jak dochází k nakažení kapavkou…
Kapavku řadíme do skupiny pohlavně přenosných onemocnění, podobně jako například syfilidu nebo chlamydiové infekce. Přenáší se tedy nejčastěji nechráněným pohlavním stykem. Ve výjimečných případech dochází i k tzv. nepohlavnímu přenosu kapavky. Stává se tak při zanedbání základních hygienických pravidel – např. při užívání společných ručníků nebo žínek. Infekce od nakažené ženy může získat i dítě v průběhu vaginálního porodu. Infekce se pak u novorozenců projevuje jako zánět spojivky a rohovky oka, který může vést až ke slepotě. Na celém světě onemocní každý rok kapavkou až 78 milionů jedinců.
Jak se kapavka projevuje…
Příznaky kapavky mohou být různě závažné, někdy se onemocnění může dokonce vyskytovat zcela bez projevů. Příznaky se objevují mezi 1. a 14. dnem od nákazy.
U mužů jsou projevy zánětu bouřlivější. Charakterizuje je pálení a bolest při močení společně s hojným žlutozeleným výtokem z močové trubice. Kvůli jeho množství budí situace dojem, že výtok neustále „odkapává“ ze špičky penisu. Dále se může objevovat otok předkožky, bolestivost varlat, zvětšení uzlin v oblasti třísel, ale také bolest a krvácení v oblasti řitního otvoru, a to hlavně při vyprazdňování. Takto výrazné projevy kapavky však postihnou jen asi 25 % nakažených mužů.
U žen se obvykle projevuje bolestmi při pohlavním styku, otokem zevních rodidel, žlutým až zeleným vaginálním výtokem a krvácením mimo menstruaci. Dále může být doprovázena bolestmi v oblasti pánve, bolestivým močením a celkovými příznaky, např. horečkou.
Při nákaze jiným než vaginálním pohlavním stykem mohou být v popředí obtíží bolesti v krku nebo pálení a výtok z řitního otvoru.
Jak se diagnóza kapavky potvrdí…
Ke stanovení diagnózy často dochází kombinací vyšetření výtoku z močové trubice, moči či vaginálního stěru a vyšetření vzorků krve, v nichž se hodnotí výskyt protilátek. V případě potřeby je možné doplnit ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.
Jak se kapavka léčí…
První metodou léčby kapavky jsou antibiotika. Součástí léčby je i celkový klidový režim. Nutnou podmínkou je pohlavní abstinence až do potvrzení úspěšnosti léčby při kontrolním vyšetření. Vážným problémem je v současnosti hlavně odolnost bakterií vůči antibiotikům, která zhoršuje výsledky léčby a vede k návratu infekce.
Následkem neléčené infekce může být přestup zánětu z pohlavních orgánů do pánve. U žen hrozí vznik tzv. pánevní zánětlivé nemoci, která v nejtěžších případech vede k neschopnosti otěhotnět nebo donosit plod, neboť jsou postiženy hlavně vejcovody a děloha. Muži podceňující své obtíže se vystavují riziku rozšíření infekce na prostatu a varlata. Následkem může být taktéž neplodnost.
Za určitých situací se mohou bakterie kapavky šířit krevním řečištěm a vyvolávat onemocnění kloubů, zánět mozkových obalů (meningitidu) nebo srdce (endokarditidu).
Riziko infekce novorozenců během porodu spočívá v uchycení bakterií v jejich spojivkovém vaku a následném rozvoji zánětu způsobujícího oslepnutí.
Jak se kapavce vyhnout…
Hlavní formou prevence proti kapavce je chráněný pohlavní styk, stálost sexuálních partnerů a dodržování hygienických zásad. K prevenci nákazy novorozenců se již více než 120 let vyžívá kredeizace (viz výše). Neléčená kapavka může negativně ovlivnit schopnost rozmnožování. Při podezření, že byste mohli být kapavkou nakaženi, je vhodné bez otálení navštívit lékaře.
(mih)
Zdroj:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/155653.php