Bylinkové čaje – nepostradatelní bojovníci v bitvě proti zdravotním neduhům
Procházky usínající přírodou, huňaté svetry a večery strávené pod dekou s oblíbenou knížkou, ale také plískanice, pošmourno a zvýšené riziko respiračních i dalších onemocnění – to vše neodmyslitelně patří k podzimu a zimě. Jednou z přírodních cest, jak se nepříjemným zdravotním komplikacím vyhnout, je popíjení funkčních bylinných čajů. Ty vám pomohou nejen jako prevence, ale i následně v případě, že vás již nachlazení dostihlo. A jaké bylinky jsou ty nejúčinnější?
Pokud jste ještě zdraví a plní sil a chcete zlepšit obranyschopnost svého imunitního systému, můžete sáhnout po bylinkovém čaji TEEKANNE Imunita, který nabízí lahodnou chuť, omamnou vůni a blahodárné účinky hned několika léčivých rostlin. Jeho základ tvoří rooibos, „nečaj“ původem z jižní Afriky, který je plný antioxidantů a je skvělým zdrojem vitaminu C, jenž je v boji proti sezónním nemocem nepostradatelným pomocníkem. Máta peprná efektivně uvolňuje dýchací cesty, podporuje trávení a zmírňuje únavu. Obdobné účinky má i verbena citronová, která navíc čajové směsi propůjčuje svěží citrusové aroma – stejně jako citronová tráva. Měsíček lékařský má antibiotické účinky a pomáhá tělu vypořádat se s různými záněty, má pozitivní vliv na dýchací ústrojí a podporuje správnou činnost jater a trávicího systému. Antibakteriální a antioxidační účinky má též sladce vonící skořice. Nechybí ani listy ostružiníku, které jsou výborné proti nachlazení.
Pokud u vás již nemoc propukla, špatně se vám dýchá, trápí vás ucpaný nos a bolí vás v krku, zkuste sáhnout po směsi TEEKANNE Dýchací cesty. Fenykl je v boji proti zánětům horních cest dýchacích skvělým parťákem, protože umí efektivně uvolňovat hleny a udržovat tak dýchací ústrojí čisté a průchodné. Šalvěj je známá svými protizánětlivými účinky a je skvělá jak ve formě čaje, tak na kloktání či inhalaci. Podobně blahodárně působí také tymián, a proto nesmí v léčivé směsi chybět. Skořice je účinný antioxidant a skvěle se doplňuje s citrusovou vůní pomerančové kůry. Osvěžující aroma čajové směsi dodává také eukalyptus, který je oblíbený nejen pro své protizánětlivé, ale také mírně analgetické účinky.
Nejen respirační onemocnění umí během podzimního a zimního období nepříjemně potrápit. Velkým problémem bývá i zánět močových cest. Postihuje především ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Jedním z nejúčinnějších léčiv při potížích s ledvinami a močovým ústrojím je brusinka. Kromě tablet se dá užívat i ve formě čajů. TEEKANNE Urologický čaj s brusinkou tvoří účinná směs léčivek doplněných právě o rudé plody brusinky, která je silným antioxidantem, působí dezinfekčně a močopudně a pomáhá tak vyplavovat škodlivé látky a bakterie. Další použitou bylinkou je zlatobýl. Ten je jednou z nejúčinnějších bylin na onemocnění ledvin a močových cest, neboť působí močopudně, dezinfekčně a podporuje látkovou výměnu. Stejné blahodárné účinky má také přeslička rolní a listy břízy, a proto v urologické směsi nesmí chybět. Zdraví močových cest pomáhá udržovat také kořen lékořice a kořen jehlice trnité.