Bylinné sirupy pro dýchací cesty – co ve složení hledat a čemu se raději vyhnout
Na jedné straně léty ověřené rady našich babiček, na druhé moderní technologie a laboratoře. Na trhu je nepřeberné množství nejrůznějších sirupů na podporu dýchacích cest, které tyto dva zdánlivé protipóly spojují. Přečtěte si náš článek, kterým vám pomůžeme lépe se v nich vyznat.
Jaké byliny by neměly v sirupech chybět?
Pokud potřebujete podpořit dýchací cesty, není nutné hned sahat po lécích. Příroda to vymyslela za nás – dejte šanci bylinným sirupům. Nejčastěji kombinují několik druhů bylin, které dokážou kromě dýchacích cest podpořit také imunitu.
Častou bylinou, kterou můžete v sirupech najít, je tymián. Všichni ho známe jako nezaměnitelné koření středomořské kuchyně, ale věděli jste, že je skvělým pomocníkem, když potřebujete podpořit imunitu a dýchací cesty? Mimo to se jedná o antioxidant, který podporuje normální trávení.
Své čestné místo v sirupech má také jitrocel. Jeho léčivé účinky se využívají už od nepaměti. Jako babí ucho, hojílek, myší ouško nebo psí jazýček ho možná znáte z babských rad, podle kterých je protizánětlivý, hojivý a tiší kašel. Kromě dýchacího systému a imunity příznivě ovlivňuje mikrobiální rovnováhu ve střevech.
Další bylinou pro zdraví dýchacích cest je proskurník. V porovnání s jitrocelem a tymiánem není sice tolik známý, ale rozhodně si zaslouží pozornost. V léčitelství se po staletí používá k léčbě průdušek i žaludečních vředů. Obsahuje slizové látky, které zvlhčují sliznice, a proto slouží jako pomocník při léčbě dráždivého kašle. Proskurník nikdy nevařte ani nezalévejte horkou vodou, protože teplo nejúčinnější slizové látky ničí.
Jak vybrat kvalitní bylinný sirup?
Bylinný sirup si s trochou trpělivosti zvládnete vyrobit i doma. Pokud se do toho ale pustíte, nepodceňujte důkladnou hygienu. Snadno se vám totiž může stát, že si místo zdravého elixíru vypěstujete plíseň. I v lékárně seženete bylinný sirup bez nežádoucích příměsí, jako jsou konzervanty a barviva. Navíc s jistotou, že neobsahuje žádné mikroorganismy navíc, protože se vyrábí za přísných hygienických podmínek.
Kdy při výběru sirupu zpozornět?
Pokud ve složení narazíte na umělá sladidla, jako glukózo-fruktózový sirup, vybírejte raději dál. Jedná se o levnější náhradu cukru z obilovin a jeho nadbytek není pro tělo nic dobrého. Podporuje totiž tvorbu zubního kazu a zvyšuje hladinu inzulinu v krvi.
V případě, že jste citliví na chemii v potravě, alergičtí nebo sháníte sirup pro děti, vyhýbejte se i některým běžně používaným konzervantům, jako třeba sorbanu draselnému. Ten se získává z ropných derivátů a může způsobit podráždění očí, kůže, alergické reakce, astma nebo poruchy chování. Maximální dávka, která je denně přípustná, je 0–25 mg na kilogram tělesné váhy.
Jak se vyhnout umělým sladidlům i konzervantům?
Volte sirupy, které obsahují med. Ten je totiž přirozenou konzervační látkou a zároveň dodává produktům lahodnou chuť. Jedním z medových sirupů je doplněk stravy ERDOHerbal, který spojuje jeho sílu s bylinami.
KOMERČNÍ SDĚLENÍ