Byt můžete bezpečně provonět díky přírodním zdrojům
Máte vy nebo někdo z vašich blízkých alergii na vůně či prach? Pak podrobte svou domácnost důkladné prohlídce a zjistěte, co by mohlo dotyčnému vadit.
A nezapomeňte ani na vazby suchých květin nebo různé zdroje umělých vůní.
#IMG#
Svědící oči a kýchání nemusí trápit jen na jaře
Jaro a léto jsou pro alergiky, kteří trpí tzv. „sennou“ rýmou, nepříjemným obdobím. Slzící oči, výtok z nosu a kýchání, to jsou nejčastější příznaky sezonní alergické rýmy. Intenzita příznaků se liší od člověka k člověku a také od období k období. Někteří to zvládají bez léků, jiní je potřebují každý den. Základním pravidlem je vyhýbat se alergenům. U pylového alergika jde o pyly rostlin. Zapomeňte proto na řezané nebo hrnkové kvetoucí druhy. Pokud se bez rostlin doma neobejdete, volte ty nekvetoucí.
Květiny řezané, či sušené? Pro alergika raději žádné
Ani sušená vazba nemusí být tou nejlepší variantou. Jedinec alergický na pyl může totiž zároveň špatně snášet prach. A sušené vazby květin jsou ideálním lapačem právě prachu. Pokud je doma již máte, udržujte je v naprosté čistotě. A rozhodně je nedávejte do ložnice!
Vůně z domácích zdrojů
Zrádné mohou být i tzv. potpourri neboli sušené květiny s parfemací. Domácnost sice příjemně osvěží, právě ona vůně však může být spouštěčem alergie pro lidi, kteří jsou na ni citliví. O již zmíněném usazování prachu ani nemluvě.
Pokud si přece jen chcete dopřát voňavý byt, zkuste přírodní aromata, jako je třeba hřebíček zapíchaný do pomeranče nebo rozkrojené jablko pečené ve speciální stolní lampičce (vypadá jako aromalampička, jen mistička je větší, aby se do ní vešlo ovoce).
(aši)