Systémová léčiva se k nádorovému bujení dostávají krevním oběhem, ať už se nádor nachází kdekoli. Proč je to výhodné? Skoro každý zhoubný nádor se dřív nebo později začne šířit. Proniká nejen do svého těsného okolí, ale i do vzdálených orgánů. Na samém začátku lékaři nemají možnost toto šíření zjistit. Ani s pomocí moderních vyšetřovacích metod nedokážou zachytit jednotlivé nádorové buňky nebo velmi drobná ložiska.
A protože lékaři nevědí, jestli a kde se takové buňky nebo ložiska nacházejí, nejlepším řešením je nasytit protirakovinovými léčivy celý organismus. Jakými léčivy? Možností je více:
- Chemické léky. V podstatě jde o jedy, na které jsou nádorové buňky výrazně citlivější než zdravé.
- Hormonální léky. Pomáhají u nádorů, jejichž růst je stimulován hormony. Snížením hladiny těchto stimulujících hormonů lékaři zastavují, nebo aspoň zpomalují růst a šíření nádoru.
- Biologické léky. Likvidují nádor pomocí změny procesů, které v těle přirozeně probíhají.
- Léky posilující imunitní systém. Podávání těchto přípravků podpoří imunitní systém, aby nádorové buňky zničil sám.
Někdy je celková léčba jedinou možností. Příkladem je situace, kdy už lékaři jasně vědí, že se nádor rozšířil a jinde v těle se rozvinula jeho druhotná ložiska (metastázy). Velký počet metastáz se nedá odstranit chirurgickým zásahem (operací). Celková neboli systémová léčba, která zasáhne všechna ložiska najednou, je proto ideálním řešením.
Kdy a jak se používá
Celková léčba se používá v různých režimech:
- Bez operačního výkonu. To platí zejména pro pokročilé nádory.
- Neoadjuvantní léčba. Nasazuje se před operací s cílem zmenšit nádor a zastavit jeho šíření, aby mohl být celý odstraněn.
- Adjuvantní léčba. Podává se po operaci se zadáním zlikvidovat poslední zbytečky nádoru.
- Neoadjuvantní + adjuvantní léčba. Kombinace předchozích dvou možností. Vyčistí tělo před operací i po ní.
O tom, jestli pacientce celková léčba prospěje, rozhoduje například:
- přítomnost nádorových buněk v mízních uzlinách,
- velikost nádoru,
- věk nemocné,
- přítomnost některých bílkovin na buňkách nádoru (HER2/neu apod.).
Celková léčba může mít nežádoucí účinky, ale to určitě není důvod k jejímu odmítání. Nežádoucí účinky už v současné době dokážou lékaři pomocí léků úspěšně řešit.
(pez)
Zdroj:
www.mskcc.org