Hormony v přesile
Až 80 % karcinomů prsu má receptory pro estrogeny. Estrogeny se tvoří v ženském těle hlavně v plodném (reprodukčním) období. Čím delší je reprodukční život ženy, tím větší je riziko vzniku rakoviny prsu. To znamená, že brzké první měsíčky a pozdní menopauza hrají ve prospěch karcinomu prsu. Vznik nádoru podporují i tyto okolnosti:
- bezdětnost, protože působení hormonů v těhotenství a době kojení je přece jen odlišné,
- užívání kombinované hormonální antikoncepce (po vysazení se riziko rakoviny prsu zase snižuje),
- hormonální substituční léčba po menopauze (nebezpečí roste při dlouhodobém užívání).
Boj proti hormonům
Na druhou stranu lze hormonální receptory dobře využít i v léčbě karcinomu prsu. Zasáhnout se dá hned na několika místech. Podle toho se hormonální léčiva také dělí, a to následujícím způsobem:
1. Blokátory aromatázy. Aromatáza je bílkovina, která v lidském těle pomáhá vytvářet estrogeny. Díky lékům blokujícím její funkci se snižuje hladina estrogenů, které by se mohly vázat na receptory. Mezi účinné látky patří:
- anastrozol,
- exemestan,
- letrozol.
2. Selektivní modulátory estrogenových receptorů. Jedná se o látky, které jsou schopny se navázat na hormonální receptory buněk v prsu. Místo aktivace receptorů však způsobí jejich blokaci. Výsledek? Buňka nedostává signál k růstu. V jiných orgánech, než je prsní žláza, fungují tyto léky stejně jako estrogeny, proto se jim říká selektivní neboli výběrové. Patří sem:
- tamoxifen,
- raloxifen,
- toremifen.
3. Blokátory estrogenových receptorů. Příkladem je látka fulvestrant. Blokuje všechny estrogenové receptory v těle, a má proto více nežádoucích účinků.
Hormonální léčba se používá pouze u pacientek s nádorem citlivým na hormony. Chrání před časným návratem onemocnění po léčbě a pomáhá ženám, které by nesnesly agresivnější léčbu včetně chirurgického řešení.
(boba)
Zdroje:
www.breastcancer.org/treatment/hormonal/what_is
jnci.oxfordjournals.org/content/92/14/1126.full