Zkratka NAFLD je odvozena od anglického názvu nonalcoholic fatty liver disease a lze ji přeložit jako nealkoholové ztukovatění jater. Je jí míněno ukládání tukových látek do jaterních buněk u lidí bez významné spotřeby alkoholu. Může mít formu prostého nezávažného ztukovatění jater, vyvinout se však může až v jaterní cirhózu, která je rizikovým terénem pro vznik rakoviny jater. NAFLD představuje celosvětově nejčastější jaterní onemocnění. Přibývání případů NAFLD je v přímé souvislosti s nárůstem epidemie obezity a cukrovky 2. typu, které jsou do značné míry odrazem životního stylu dnešní doby (sedavého způsobu života, konzumace stravy bohaté na kalorie). Roli v jeho výskytu ale sehrávají i dědičné faktory.
Horší, než se čekalo. Nárůst NAFLD potvrzují vědci po celém světě
Podle nejnovějších dat je celosvětový nárůst ztukovatění jater nealkoholového původu podstatně vyšší, než se dříve odhadovalo, a nadále pokračuje alarmujícím tempem. Jedna ze studií z amerického National Health and Nutrition Examination Survey zjistila, že výskyt NAFLD se mezi obdobími průzkumu 1988–1994 a 2005–2008 zdvojnásobil. V roce 2022 publikoval Canadian Institutes of Health rozsáhlou analýzu dat od více než 1 300 000 lidí z celého světa. Ta potvrdila významný nárůst případů NAFLD během posledních let. Zatímco v roce 2005 tato nemoc zastihla každého čtvrtého jedince, dnes se s ní už potýká prakticky každý třetí z nás – konkrétně se podle těchto dat jedná o 32,4 % populace s převahou mužů, u nichž se toto onemocnění objevuje v porovnání se ženami častěji.
Slovensko je ve výskytu nealkoholového ztukovatění držitelem smutného prvenství
Choroby jater jsou na Slovensku u dospělé populace ve věku 25–45 let nejčastější příčinou úmrtí. Slovenská hepatologická společnost proto spustila projekt Sirius, jehož cílem je včasné odhalení jaterních onemocnění. Preventivní kontrola jater je dobrovolná a prozatímní výsledky potvrzují ztukovatění jater u každého druhého jedince, který se screeningu zúčastnil. Vysoký výskyt ztukovatění jater je i v populaci našich sousedů jistě spojen s nemocemi pramenícími ze životního stylu obyvatel. U osob s obezitou či nadváhou se NAFLD vyskytne v 55–95 % případů, při cukrovce v 60–80 %.
V ČR se podobně rozsáhlý projekt zaměřený na screening jaterních onemocnění dosud neuskutečnil a dle informací České hepatologické společnosti nejsou u nás přesná data o výskytu NAFLD k dispozici.
Příčina NAFLD? Především obezita, ne však vždy
V naprosté většině případů se NAFLD vyskytuje u jedinců s nadváhou či obezitou. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace došlo od roku 1975 k trojnásobnému zvýšení výskytu obezity u dospělé populace, s nadváhou se celosvětově potýká až 39 % jedinců, s obezitou kolem 13 %. V menším procentu případů se však NAFLD objevuje i u štíhlých lidí, hovoří se o tzv. lean-NAFLD, která tvoří podle dostupných dat nejméně 7 % všech případů.
Zdraví jater je odrazem zdravého životního stylu. Prevence NAFLD spočívá především v:
- prevenci nadváhy a obezity – lidi s těžkou obezitou postihuje NAFLD ve více než 95 % případů,
- preventivních opatřeních zaměřených na vznik, ale i včasný záchyt a dostatečnou léčbu cukrovky – NAFLD se rozvine u více než 70 % cukrovkářů II. typu,
- zanechání kouření – dostupná data naznačují souvislosti mezi NAFLD a kouřením tabáku, dokonce i pasivní kouření zvyšuje riziko NAFLD 1,38×,
- vyvarování se jiných rizikových faktorů, které prokazatelně poškozují jaterní tkáň, především alkoholu,
- dodržování zásad zdravého životního stylu.
Zdroje a použitá literatura:
https://www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(22)00165-0/fulltext
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34890795/
https://www.nature.com/articles/s41575-020-00381-6
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7063528/
https://www.casopisvnitrnilekarstvi.cz/artkey/vnl-201909-0006_non-alcoholic-fatty-liver-disease.php
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2017/02/06.pdf
https://www.prolekare.cz/casopisy/diabetes-a-obezita/2022-44/skrining-mafld-v-realnej-praxi-na-slovensku-studia-sirius-132639
https://www.ces-hep.cz/file/602/nafld-dop-postup-chs.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788091/