Vir známý jako HPV dokáže napáchat mnoho „neplechy“ – je považován za hlavního původce rakoviny děložního čípku a mnoha dalších zdravotních potíží. Jde o nejčastější sexuálně přenosnou infekci a Světová zdravotnická organizace (WHO) vzrůstající výskyt HPV onemocnění považuje z epidemiologického hlediska za závažnější než epidemii HIV. Během svého života se jím nakazí až 80 % žen.
Celý název viru označovaného pod zkratkou HPV je lidský papilomavir a řadí se do skupiny DNA virů z rodiny Papillomaviridae. Jako všechny viry z této skupiny napadá kůži a sliznici.
HPV infekce rozlišujeme podle toho, zda mohou způsobit rakovinu. Dle schopnosti vyvolávat změny v infikovaných buňkách vedoucí k nádorovému bujení se HPV dělí na vysoce a nízce rizikové.
K přenosu HPV postačí kožní kontakt, mezi partnery nemusí dojít ke styku
Vir je přenášen sexuálním kontaktem. Důležité je vědět, že přenos infekce HPV je možný i při nekoitálních aktivitách, tedy při orálním sexu a mazlení. K přenosu infekce postačí kontakt s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti. Jelikož ke styku pokožky sexuálních partnerů dochází i mimo oblast chráněnou kondomem, na rozdíl od řady jiných sexuálně přenosných onemocnění, nepředstavuje z tohoto důvodu v případě nákazy HPV kondom dostatečně účinnou ochranou (1).
Lidským papilomavirem je nyní celosvětově nakaženo zhruba 630 milionů lidí. Před dosažením 50 let věku se genitální HPV infekce objeví u 80 % žen a u nejméně u 50 % mužů (2). Nákaza je nejčastější u lidí ve věku 18–25 let, riziko přenosu je však celoživotní. Naprostá většina infikovaných nemá žádné potíže ani v následujících letech po infekci, k rozvoji onemocnění po několika měsících či letech dochází u přibližně 20 % nakažených.
Nakažené ženy nemusejí mít žádné problémy. Jejich subjektivní obtíže většinou souvisejí s tíží nálezu. Průvodními jevy nakažení mohou být:
bolest – při nebo po pohlavním styku, bez této závislosti,
chronický výtok – může být mnoho dalších příčin nebo současně se vyskytující infekce způsobená bakteriemi či kvasinkami, spíše bílé barvy,
obtíže při močení – pozor na mnoho dalších jeho příčin.
V pokročilých případech se mohou objevit obecné známky rakovinného bujení, výrazný úbytek hmotnosti, nechutenství, únava atd. (1).
U mužů HPV vyvolává genitální infekce a pohlavní bradavice, může způsobit rakovinu konečníku. HPV má vliv na mužskou plodnost. Spermie HPV-pozitivních mužů mívají značně sníženou pohyblivost, což může způsobovat sníženou plodnost. Pozitivita na HPV u rodičů zvyšuje také riziko spontánního potratu (1).
Cílem primární prevence je zabránit nákaze infekcí HPV a následnému rozvoji onemocnění. Přenosu a infikování HPV šlo donedávna zabránit pouze sexuální abstinencí (tj. úplně nulovým sexuálním životem). Odborníci uvádějí, že jedinou racionální a účinnou primární prevencí infekce HPV je očkování. Jeho nejvyššího efektu lze přitom dosáhnout, pokud očkování dívek a chlapců proběhne ještě před zahájením sexuálního života, tedy dříve, než se mohou s infekcí HPV setkat (nebereme v úvahu přenos při porodu, jelikož je velmi vzácný).
Obecně je očkování možné již od 9 let věku (3). I očkování po zahájení sexuálního života však přináší výrazné snížení rizika vzniku některého z HPV onemocnění.
Kdy je vakcína proti HPV hrazena pojišťovnou?
V ČR je očkování proti HPV plně hrazeno od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku pojištěnce, a to dívkám i chlapcům. Úhrada je možná i po uplynutí této lhůty, pokud došlo k odložení z důvodu zdravotního stavu pojištěnce.
Mimo tuto věkovou kategorii je u většiny pojišťoven možné čerpat příspěvky na očkování formou benefitů pro pojištěnce. Na přesné aktuální podmínky je nutné se informovat u konkrétní pojišťovny (3, 7).
Co je dobré vědět o vakcínách proti HPV?
Vakcíny proti HPV jako první v historii chrání proti rozvoji rakoviny. Byly vyvinuty na základě přelomového objevu prof. Haralda zur Hausena, který za něj obdržel Nobelovu cenu.
V současné době jsou na trhu tři vakcíny proti HPV. Rozsah ochrany je dán počtem typů HPV, proti kterým vakcína chrání – bivalentní (proti 2 typům HPV), kvadrivalentní (proti 4 typům HPV) a nonavalentní (proti 9 typům HPV) vakcína.
Bivalentní vakcína
Bivalentní vakcína chrání před dvěma vysoce rizikovými HPV typy 16 a 18, je tedy ochranou proti maligním změnám hrdla děložního ve více než 70 % případů. Nechrání však před vznikem kondylomat (genitálních bradavic) (3).
Pojišťovna hradí tuto očkovací látku v případě, že je očkování zahájeno ve 13 let věku. Od 9 do 14 let věku se očkuje dvěma dávkami s rozestupem 5–13 měsíců. Od 15 let věku se očkuje třemi dávkami, 2. dávka se aplikuje měsíc po první, třetí pak po půl roce od první dávky (4, 7).
Nonavalentní vakcína
Novou generaci ochrany proti HPV onemocnění poskytuje nonavalentní vakcína, která je určená pro ženy a dívky i chlapce a muže od 9 let věku. Vakcína byla vyvinuta s vysokou ochranou proti infekci HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 a chorobám s nimi spojenými. Dokáže chránit před 90 % všech nádorů spojených s HPV infekcí. Ve věku od 9 do 14 let se očkuje dvěma dávkami vakcíny s rozestupem 5–13 měsíců nebo lze zvolit třídávkové schéma, kdy se druhá dávka aplikuje za dva měsíce a další za šest měsíců od první dávky (4, 7).
Tato inovativní vakcína poskytuje ochranu proti:
90 % případů rakoviny děložního čípku,
85–90 % případů rakoviny vulvy,
80–85 % případů rakoviny vagíny,
90–95% případů rakoviny řitního otvoru,
více než 90 % případů genitálních bradavic,
abnormálním a přednádorovým lézím pochvy a zevních rodidel,
abnormálním přednádorovým lézím zjištěným cytologickým vyšetřením stěru z děložního čípku.
Očkování ochrání před rakovinou téměř v 90 % případů. Přesto v ČR proočkovanost klesá
Vědecké studie přinesly závěr, že u dívek, které se nechaly očkovat ve věku 12 a 13 let, došlo ke snížení výskytu rakoviny děložního hrdla o 87 % v porovnání s neočkovanými (7). Na lékařském kongresu v Sydney v roce 2018 bylo dokonce konstatováno, že díky očkování proti HPV bude v Austrálii rakovina děložního čípku téměř 100 % vymýcena (3).
Vzdor jasné účinnosti vakcinace však v ČR proočkovanost proti HPV stále klesá, dle dostupných dat z roku 2021 u nás u dívek ve věku 13 let dosahovala pouze necelých 69,2 % a u chlapců jen 42,5 % (9).
Očkování proti HPV je základ prevence, nezapomeňte ale i na další důležité kroky
Kromě očkování tvoří úhelné kameny prevence proti rakovině způsobené HPV infekcí screening karcinomu děložního čípku v rámci pravidelných preventivních gynekologických prohlídek hrazených ze zdravotního pojištění. Tento screening byl zaveden proto, že pomocí něj lze ze zachytit onemocnění v jeho časných stadiích.
Karcinomům, které jsou způsobeny infekcí HPV, předcházejí tzv. předrakovinové (prekancerózní) stavy, tj. počáteční stadia onemocnění.
U nejčastějšího HPV karcinomu – rakoviny děložního čípku – lze tato počáteční stadia odhalit pomocí stěru na děložním čípku. Děložní hrdlo (respektive děložní čípek) je snadno dostupné, a tak je možné provádět jeho dlouhodobé sledování. To je založeno na pravidelných odběrech buněk z hrdla děložního. Jedná se o nebolestivý stěr, který jednou ročně provádí gynekolog v rámci běžné kontroly.
Cytologické vyšetření buněk z hrdla děložního (buňky se zkoumají pod mikroskopem) ukáže včas na počínající nádorové změny. Součástí vyšetření je optická kontrola hrdla děložního – kolposkopie.
Ostatní nádory zapříčiněné HPV bohužel nejde takto brzy dobře odhalit, systém k jejich včasnému odhalení (screeningu) není v ČR ani jinde ve světe zaveden. Jedinou účinnou prevencí proti těmto ostatním HPV onemocněním je tedy výše zmíněné očkování.
Na onemocnění, které HPV infekce způsobuje u mužů, není zaveden screening, který by odhalil počáteční fáze onemocnění. Ve většině případů se tedy muži dostanou do ordinace lékaře až ve fázi rozvinutého onemocnění.
Počet těchto onemocnění je bohužel na vzestupu. Tím spíše je lékaři doporučováno očkování jako jediná možná forma prevence.
Dopřejte si HPV DNA test – dokáže zjistit přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce
HPV DNA test je moderní automatizovaná metoda, která zjišťuje přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce, jež způsobují rakovinu děložního čípku. Díky analýze DNA ze stěru děložního čípku je možno přesně určit přítomnost viru HPV a stanovit vaši míru ohrožení rakovinou.
Na rozdíl od tradiční výše popsané cytologie tento test umožňuje zjistit přítomnost infekce HPV mnohem dříve, než mohou být v důsledku jejího působení pozorovány přednádorové nebo nádorové změny na buňkách děložního čípku. Cytologie navíc bývá až ve třetině případů falešně negativní (1). HPV DNA test tedy zvyšuje šanci na časný záchyt rizika rozvoje onemocnění spojených s HPV infekcí a tedy včasné řešení.
Kdy je HPV DNA test hrazen pojišťovnou?
HPV test je vhodný pro ženy starší 30 let, které chtějí mít jistotu, že nejsou infikovány vysoce rizikovým typem viru HPV a chtějí se cítit v bezpečí i v následujících 3–5 letech. Ženám mladším 30 let se HPV test nedoporučuje – výskyt HPV infekce mezi mladými lidmi je velmi vysoký a nemusí vůbec nic znamenat.
HPV DNA test se stal od 1. ledna 2021 součástí screeningu rakoviny děložního čípku a ženy ve věku 35 a 45 let jej mohou zdarma absolvovat u svého gynekologa jako výkon hrazený zdravotní pojišťovnou. Mimo tuto věkovou kategorii si pacientka může test uhradit sama, z veřejného zdravotního pojištění je hrazen jen tehdy, pokud má pacientka pozitivní cytologický nález, tedy nález „podezřelých“ buněk na děložním čípku (8).
MUDr. Tereza Sochorcová, revize údajů MUDr. Hana Tichá (červen 2023)
Listeriózu způsobuje malá grampozitivní bakterie Listeria monocytogenes, která...
Náš web funguje jako lékař
Náš web využívá soubory cookies, a funguje tak jako lékař, který se dotazuje, aby vám mohl co nejlépe pomoci. My takto sbíráme technické, analytické a obchodní informace, abychom se mohli neustále zlepšovat a tím vám lépe pomohli. Souhlasíte?
Při návštěvě naší webové stránky www.ulekare.cz stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookies. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookies nebudete akceptovat, a to dle volby níže. Mějte na paměti, že zablokováním některých souborů cookies můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby vám budou zobrazovány.
Technické cookies
Jsou nezbytné k tomu, aby naše stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akce, které jste provedli, jako je požadavek služeb týkajících se bezpečnostních nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů atp. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Tyto soubory cookies neukládají žádné identifikovatelné informace.
Funkční cookies
S těmito soubory cookies je stránka výkonnější a osobnější. Můžeme je nastavovat my nebo poskytovatelé třetích stran, jejichž služby na stránkách používáme. Pokud tyto soubory cookies nepovolíte, je možné, že některé nebo všechny tyto služby nebudou fungovat správně.
Analytické cookies
Tyto soubory cookies slouží ke zlepšení fungování webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjišťovat počet návštěvníků a sledovat, jak používají webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým webové stránky fungují. Tyto cookies neshromažďují informace, které by identifikovaly vaši osobu.
Marketingové cookies
Používají se ke sledování preferencí uživatele webových stránek za účelem cílení reklamy, tj. zobrazení marketingových a reklamních sdělení (i na stránkách třetích stran) v souladu s těmito preferencemi. Marketingové soubory cookies využívají nástrojů externích společností. Tyto marketingové cookies budou použity pouze na základě vašeho souhlasu.