S kterými onemocněními souvisejícími s HPV infekcí se setkáváte ve své každodenní praxi nejčastěji?
Zejména s onkogynekologickými malignitami, přičemž HPV infekce je příčinou až 99 % karcinomů děložního hrdla. V 85–90 % případů se podílí na nádorech řitního otvoru, což většinou u nás na gynekologii bývá náhodný nález, protože onkologické pacientky vyšetřujeme i přes konečník. V 60 % pak HPV vytváří nádory zevního genitálu a pochvy a vzhledem k tomu, že sloužím i na radioterapeutickém oddělení, tak tam se setkávám s nádory hlavy a krku, které jsou asociovány s HPV až v 70 % případů. A co se týče nezhoubných lézí, které souvisí s HPV infekcí, tak jsou to především sexuálně přenosné bradavice – jejich léčba bývá velmi bolestivá a zdlouhavá, většinou je mají oba sexuální partneři a až v 70 % mohou bradavice recidivovat (objevovat se opakovaně, pozn. redakce).
Podcast: Co byste měli vědět o HPV coby nejčastější sexuálně přenosné infekci současnosti
Poslechněte si celý rozhovor s MUDr. Lucií Moukovou, Ph.D.
Proti HPV je možné nechat se očkovat. Nově je od 1. ledna 2024 toto očkování plně hrazeno ze zdravotního pojištění všem dívkám a chlapcům ve věku 11 až 14 let včetně. Proč se očkování podává už v takto nízkém věku?
Protože je prokázáno, že stoprocentní účinek je před zahájením sexuálního života. Máme-li tedy zákonem stanovenou věkovou hranici legálně možného pohlavního styku od 15 let věku, je vhodné vakcinovat děti před touto věkovou hranicí. Jak ale zmínil v jedné své práci pan profesor Petr Weiss, udává se, že až 7 % dětí – dnes možná už i víc – má pohlavní styk před touto věkovou hranicí, takže je vhodné vakcinovat dříve.
Očkovat se proti HPV mohou i dospělí – jak ženy, tak muži. Je třeba nějaká konkrétní skupina žen či mužů, u nichž byste očkování v dospělosti vyloženě doporučila, že jde třeba o nějakou rizikovou skupinu?
Samozřejmě u žen nebo i mužů, kteří jsou sexuálně promiskuitní, tak tam si myslím, že to je skupina na prvním místě. Obecně je ale z mého pohledu důležité vakcinovat všechny, protože můžete být ve vztahu sami věrní, nemusíte být promiskuitní, ale můžete si HPV infekci do svého života přinést z předchozích vztahů a předáváte si ji, jako když hrajete ping-pong, z jednoho na druhého. Takže ty změny se mohou časem vlivem nějakých stresových situací začít rozvíjet a postupně může vznikat přednádorové až nádorové onemocnění.
V čem je vakcína proti HPV unikátní? Je něčím zcela výjimečná?
Dle mého názoru je jedinečná už jenom tím, že je to jediná vakcína, která může v současné době zamezit čtyřem rakovinám…Chrání v prevenci proti nádorům děložního hrdla, proti zhoubným nádorům zevního genitálu v 50–60 % a zhruba v 85–90 % řitního otvoru. Čili pokud se navakcinujete, tak můžete eliminovat či minimalizovat riziko, že toto onemocnění dostanete.
Jaké jsou další formy prevence HPV kromě očkování?
Když bych to měla říct s nadsázkou, tak (nejlepší, pozn. redakce) forma prevence by bylo asi nesouložit. Což samozřejmě nemůžeme po naší populaci chtít. Další je monogamie páru, ale jak už jsme si řekli, můžete si být ve vztahu věrní, ale HPV infekci si můžete přinést z minulých vztahů. Můžete používat prezervativ, ale ten taktéž není stoprocentní, protože HPV můžete přenášet i pettingem – jenom tím, že se budete „muchlovat“.
Máme organizované preventivní screeningové prohlídky v rámci prevence karcinomu děložního hrdla, kdy pacientky mají možnost, je jim to hrazeno, že jednou za rok přijdou na preventivní gynekologickou kontrolu, na níž se bere cytologický stěr z děložního čípku. A tam už pokud by se něco dělo, tak je lékař vám schopen zavčas říct, jak dál postupovat.
Zdůrazníme ještě to, že nemáme preventivní proktologické prohlídky, výskyt karcinomu řitního otvoru je u žen daleko větší než u mužů a běžně na proktologické prohlídky nikdo nechodí, nemáme to v prevenci. Potažmo do budoucna preventivní kontroly na ORL taktéž nejsou… Víme v současné době, že nádory krku a hlavy se primárně objevují až ve třetím stadiu, až už máte zvětšené uzliny, jsou špatně zachytitelné v prvních stadiích…
Jakou roli hraje v souvislosti s infekcí HPV a rozvojem nádorových onemocnění přílišné holení intimních partií? V čem je přínos očkování proti HPV u žen po konizaci čípku? Poslechněte si celý rozhovor s MUDr. Lucií Moukovou, Ph.D., i na našich podcastových platformách Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.