Rakovina způsobená infekcí
Infekce lidskými papilomaviry (HPV) je považována za nejrozšířenější pohlavní chorobu. Tyto viry jsou zodpovědné za rozvoj nezhoubných bradavic na pohlavních orgánech (kondylomat), ale také za závažné přednádorové změny a nádorové bujení. Nejčastěji se podílejí na vzniku rakoviny děložního čípku, pochvy, zevních pohlavních orgánů, řitního otvoru a krku. Ve většině případů jsou za rozvoj nádorového bujení zodpovědné papilomaviry (HPV) typu 16 a 18, proti kterým existuje účinné očkování. Vakcíny jsou určené nejen pro dospívající dívky a chlapce před začátkem pohlavního života, ale jejich aplikace má smysl i u žen, které jsou sexuálně aktivní.
Operace problém řeší jen částečně
Konizace čípku je malý operační výkon, kterým se ošetřují předrakovinové změny na děložním hrdle. Podstatou je odstranění postižené tkáně z děložního čípku v místní nebo krátkodobé celkové anestezii. Ani úspěšně provedená konizace však nemusí znamenat úplné vyléčení.
- Podle výzkumu publikovaného v roce 2016 u části žen přetrvávala v děložním čípku několik měsíců po konizaci HPV infekce.
- Konizace byla v tomto případě prováděna pro vysoce pokročilé předrakovinové změny.
- Nejčastěji se jednalo o infekci lidským papilomavirem (HPV) typu 16, proti kterému lze očkovat.
Očkování ochrání
Jedním z hluboce zakořeněných mýtů je ten, že po zahájení sexuálního života nemá očkování proti papilomavirům (HPV) smysl. Vakcinace sice poskytuje maximální přínos dívkám před zahájením sexuálního života, ale v naprosté většině případů chrání před návratem nemoci a pomáhá též sexuálně aktivním ženám. Tuto skutečnost potvrzuje i výzkum publikovaný v roce 2013, který se zaměřil na očkování žen po konizaci čípku. Z výsledků studie jasně vyplývá, že vakcinace po konizaci snižuje procentuální riziko návratu onemocnění v porovnání se ženami, které po této operaci očkování nepodstoupily.
Zdroje:
https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/infectious-agents/hpv-vaccine-fact-sheet
http://www.gynecologiconcology-online.net/article/S0090-8258(13)00306-5/fulltext?cc=y=
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4904569/