S postupujícím věkem se kůže horních víček natahuje a jejich podpůrné svaly ztrácejí sílu. To může vést k poruchám zorného pole nebo ke vzniku váčků pod očima. Obvykle tento proces začíná již po třicátém roce života a postupně se zvýrazňuje. Plastická operace je jediným definitivním řešením pokleslých víček a váčků. Nejlepší výsledky přináší zákrok tehdy, je-li proveden co nejdříve. Správný čas pro konzultaci s odborníkem a případné korektivní řešení vašich potíží nastává v okamžiku, kdy:
- jsou horní víčka viditelně povadlá,
- nadbytečná kůže horního či dolního víčka omezuje periferní vidění,
- se pokleslé dolní víčko projevuje jako viditelné bělmo pod duhovkou,
- máte znatelné váčky pod očima.
Pokud již dochází k omezení vidění, korekce je mnohem náročnější a výsledky nemusí být tak příznivé jako při včasném zásahu.
Jaké jsou možnosti léčby?
Plastické operace víček, tzv. blefaroplastiky, přinášejí velmi uspokojující výsledky. Tento estetický zákrok zahrnuje pouze struktury očního víčka a okolní měkké tkáně. Nezasahuje do svalů či částí oka, a tak není proč se obávat rizika postižení zraku. Jak operace probíhá?
- Horní víčko: Je veden řez v přirozených kožních liniích. Poté se odstraní přebývající kůže spolu s nadbytečným tukem.
- Dolní víčko: Existují dva postupy. Nejčastěji se výkon provádí z vnější strany víčka. Je ale možný i přístup z vnitřní strany, a to řezem vedeným spojivkou (transkonjunktivální plastická operace víčka). Výhodou tohoto zákroku je, že nezanechává jizvy na vnější straně víčka.
Stehy k uzávěru ran jsou velmi jemné a atraumatické (tedy šetrné, s minimálním poškozením tkání). Obvykle se rána hojí bez problémů a s výborným kosmetickým výsledkem. Zákrok trvá zhruba 1–2 hodiny při použití místní anestezie. Ta na rozdíl od té celkové nepůsobí na centrální nervovou soustavu, ale znecitliví jen obvodové nervy. Po operaci je okolí ledováno kvůli zamezení otoku. Stehy jsou poté odstraněny asi za 5 dnů.