Ztukovatění jater je možné ovlivnit
Nadměrná konzumace alkoholu a tučných jídel, dlouhodobě zvýšený příjem cukrů, nedostatek pohybu – rizikové faktory, které vedou k postupnému hromadění tuků v jaterních buňkách. Jedná se o relativně častý stav, který lze v mnoha případech zvrátit úpravou životního stylu. Pokud se tak nestane, začne se v játrech rozvíjet zánět, jaterní buňky se přeměňují na vazivo, ztrácejí svoji funkci a rozvíjí se jaterní cirhóza, která již dotyčného ohrožuje na životě.
Když játra tvrdnou…
Cirhóza je nebezpečná pro svůj plíživý nástup. Vzhledem k tomu, že játra nebolí, pacienti o ní dlouhou dobu často nic netuší. První projevy mívají charakter zažívacích obtíží, např. nevolností, nadýmání či nechutenství. Jen málokdo si je dá do souvislosti se závažným poškozením jater.
Čím větší množství jaterní tkáně je poškozeno, tím více se stupňují i samotné příznaky. K nevolnostem se přidává únava, otoky kolem kotníků, později i v oblasti břicha, snadná tvorba modřin či zvýšená krvácivost z ran.
V pokročilých stadiích cirhózy se objevují poruchy vědomí, žluté zbarvení kůže a očí a mění se zabarvení moči (neobvykle tmavá) a stolice (neobvykle světlá) kvůli sníženému vylučování žluči do střeva. V terénu vazivově změněné jaterní tkáně se navíc mnohem častěji může vytvořit primární jaterní nádor, označovaný jako hepatocelulární karcinom. Postupem času dojde k úplnému selhání jater, které pokud nelze vyřešit transplantací, končí smrtí.
Transplantace jater není pro každého
Jedinou možností, jak nahradit při jaterní cirhóze poškozenou jaterní tkáň, je transplantace jater. Jedná se však o složitý zákrok, při kterém jsou poničená játra nahrazena zdravými játry od dárce. Vzhledem k nedostatku dárců orgánů není transplantace vhodná pro každého a příjemce musí splňovat přísná kritéria. Důležitým předpokladem je především prodloužení života nemocného oproti očekávanému přežití.
Zatímco před 10 lety se ročně provádělo kolem 50–60 jaterních transplantací, v současné době se jich provádí ročně téměř 200. Nedílnou součástí péče po transplantaci je doživotní léčba, která brání odhojení transplantovaného orgánu.
Cirhóza je závažné poškození jater, v jehož důsledku se rozvíjí řada zdravotních komplikací, které zkracují život nemocnému v průměru až o 10 let. Česká republika se celosvětově řadí mezi přední konzumenty piva a alkoholu, a proto jsou zde pro rozvoj nemoci velmi příznivé podmínky. Stále více nás ohrožuje ovšem také nealkoholové ztukovatění jater.
Na následky cirhózy u nás ročně umírá 1500–2000 lidí. Řadě pacientů s pokročilou cirhózou jater může zachránit život transplantace, nicméně se jedná o složitý zákrok, po kterém následují mnohá omezení. Proto než řešit již vzniklý problém je lepší mu předcházet. Starejte se tedy o svá játra, budou vám dlouho sloužit.
Zdroje:
https://www.ces-hep.cz/file/329/doporuceny-postup-chs-indikace-k-transplantaci-jater.pdf
https://www.zdravotnickydenik.cz/2020/01/ikem-loni-provedl-rekordni-pocet-transplantaci-diky-multidisciplinarni-spolupraci-i-novym-technologiim/
https://britishlivertrust.org.uk/information-and-support/living-with-a-liver-condition/liver-conditions/cirrhosis/