Cukrovka a onemocnění jater spolu úzce souvisejí
Mezi cukrovkou a jaterním postižením existuje oboustranný vztah: pacienti s cukrovkou trpí častěji jaterními chorobami a naopak pacienti s jaterním postižením mají zvýšené riziko vzniku cukrovky.
Podle statistik tvoří jaterní choroby čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí cukrovkářů. Z populační studie z italské Verony dále vyplývá, že riziko úmrtí na jaterní cirhózu je u pacientů s cukrovkou oproti běžné populaci až dvaapůlkrát vyšší. U diabetiků léčených inzulinem se riziko dokonce zvýšilo na téměř sedminásobek.
Tichý zabiják metabolický syndrom
Nejznámější příčinou ztukovatění jater je nadměrná konzumace alkoholu. Další velmi častou, avšak mezi lidmi méně rozšířenou příčinou způsobující nadměrné hromadění tuku v játrech, jsou poruchy metabolismu označované souhrnně jako metabolický syndrom.
Jedná se o civilizační onemocnění, které významně podporuje a urychluje kornatění tepen a ve finále může vyústit v infarkt či mozkovou příhodu. Pro metabolický syndrom jsou charakteristické další zdravotní potíže, především nadváha nebo obezita, cukrovka druhého typu, zvýšená hladina krevních tuků a vysoký krevní tlak. Nealkoholová tuková choroba je považována za jaterní projev metabolického syndromu.
Když se hoduje a přitom chybí pohyb…
Proces vedoucí k nealkoholovému ztukovatění jater je ovlivněn jednak dědičností, ale především nezdravým životním stylem. Rozvíjí se tehdy, pokud u dotyčného převládá nadměrný příjem energie nad jejím výdejem. V praxi to pak znamená nadměrnou konzumaci potravin a slazených nápojů v kombinaci s nedostatečným pohybem. Přebytek přijatých cukrů se začne ukládat do tukových zásob v játrech. Jaterní buňka je tím poškozována a přestává plnit svoji funkci. Ve ztukovatělé jaterní tkáni může začít probíhat zánět, který někdy skončí až jejím selháním či cirhózou neboli ztvrdnutím. Navíc je v této oblasti i vysoké riziko rozvoje rakoviny jater.
Pozor, příznaky postižení jater se nemusejí objevit
Nahromadění tuku v játrech zůstává často dlouhá léta bez povšimnutí. Může trvat i několik desítek let, aniž by ho pacient zaznamenal. Pokud se příznaky objeví, bývají však tak netypické, že si je s onemocněním nemusíte spojit. Dotyčný může pociťovat únavu, malátnost, nepohodlí v oblasti břicha, případně při zvětšených játrech tlak v pravém podžebří.
Nejčastěji se však onemocnění zjistí náhodně při odběru krve, kde jsou patrné zvýšené jaterní enzymy. Ty by společně s tzv. abdominálním typem obezity, tedy hromaděním tuku v oblasti břicha měly upozornit na možné probíhající onemocnění.
Pří pátrání po jaterním poškození se běžně využívá ultrazvuk. Jedná se o vyšetření rychlé a především nebolestivé, nicméně tato metoda nedokáže stanovit stupeň jaterního poškození. Probíhající zánět v játrech spolehlivě prozradí pouze jaterní biopsie s následným vyšetřením pod mikroskopem. Vzhledem k možným komplikacím tohoto zákroku jsou však určena jasná kritéria, podle kterých se k němu vybírají vhodní kandidáti. Vyšetření tedy není pro každého.
Změna životního stylu jako léčebné řešení
U většiny pacientů dochází v počátečních stadiích jaterních onemocnění k regeneračním mechanismům, a při úpravě životního stylu se mohou játra dokonce zcela uzdravit. Klíčové je však změnit životní styl. U nemocných s nadváhou je potřeba usilovat o její redukci. Ideální je kombinace pohybu a úprava diety s preferencí rostlinných tuků, dostatkem vlákniny a bílkovin, důležité je omezit také příjem jednoduchých cukrů. Redukce hmotnosti o 10 % již významně snižuje riziko rozvoje možných komplikací onemocnění.
Úskalím nealkoholové tukové choroby je mimo jiné to, že postihuje stále častěji mladší ročníky populace včetně dětí, protože mají méně pohybu a trpí nadváhou či obezitou. Dobré návyky ve stravování a pohybu je tedy potřeba rozvíjet již od raného dětství, protože jedině prevence vede k jednoznačné obraně proti metabolickému syndromu, a tím pádem k prevenci vzniku nealkoholového ztukovatění jater a cukrovky druhého typu.
(mraf)
Zdroje:
https://www.tribune.cz/archiv/lekari-upozornuji-na-narust-onemocneni-jater/
https://www.prolekare.cz/casopisy/vnitrni-lekarstvi/2013-7/onemocneni-jater-u-diabetiku-41146
https://www.diabetesaobezita.sk/casopisy/diabetes-a-obezita/2020-39/nealkoholova-tukova-choroba-pecene-z-pohladu-diabetologa-122606/download?hl=cs