Pravidelné preventivní prohlídky pomohou ztukovatění jater zachytit včas
V anketě nás zajímalo, zda docházíte na pravidelné preventivní prohlídky, kde jsou mimo jiné vyšetřovány jaterní funkce. Z odpovědí vyšlo najevo, že třetina dotazovaných navštíví lékaře pouze při potížích, více než polovina respondentů dochází na prevenci minimálně jednou za dva roky a 14 % dotazovaných se prevenci u lékaře vyhýbá. O stavu jater nás informují jaterní testy, které bývají součástí standardních krevních odběrů v rámci preventivních prohlídek. Zvýšené jaterní testy většinou znamenají, že se s játry něco děje. Nejčastěji jde o poškození jaterní tkáně toxickou látkou či zánětem. Preventivní prohlídky jsou tedy důležité z hlediska včasného záchytu jaterního onemocnění. Dospělý člověk by je měl absolvovat každé dva roky.
Na svou stravu a pohyb dbá jen část dotazovaných. Přitom dokážou játra vyléčit
V anketě jsme se dále ptali na jaterní dietu a pravidelnou pohybovou aktivitu. Více než polovina respondentů uvedla, že dietu nedodržuje, ale i přesto má pocit, že se stravuje zdravě. Pouze 5 % dotazovaných jaterní dietu dodržuje, naopak čtvrtina ji odmítá, 17 % respondentů dietu zkoušelo, ale dlouho u ní nezůstalo. Třetina dotazovaných provozuje pravidelnou pohybovou aktivitu minimálně jednou týdně. Třetina respondentů si alespoň hlídá denní počet kroků, zbylá třetina neprovozuje žádnou pohybovou aktivitu. Za nárůstem počtu případů nealkoholové tukové jaterní choroby nejspíše stojí celosvětová epidemie nadváhy a obezity, přičemž doposud nejvýznamnější a nejúčinnější léčebnou metodou je komplexní změna životního stylu.
O ztukovatění jater jste slyšeli. Netušili jste však, že nemusí souviset s alkoholem
Poslední část ankety měla za úkol zjistit všeobecné povědomí lidí o nealkoholovém ztukovatění jater. Téměř 60 % dotazovaných o nemoci slyšelo, avšak nedávalo si ji do souvislosti se životním stylem, případně se domnívalo, že se jedná o vzácné onemocnění. Zbylých 40 % respondentů o nemoci neslyšelo nebo mělo za to, že se týká pouze alkoholiků. Je nutné vědět, že někdy se prosté nealkoholové ztukovatění jater objeví i u lidí štíhlých, kteří alkoholu neholdují. Důvodem je nezdravý životní styl, nadbytečný příjem tuků, ale také cukrů a slazených nápojů, často v kombinaci s nedostatečným pohybem. Jak je tedy patrné, znalost původu nemoci je v populaci velmi omezená.
Zdraví máme jen jedno, a jak ukazují statistiky, jaterní onemocnění a s ním spojené komplikace se postupně dostávají na přední příčky úmrtí. Vzhledem k tomu, že onemocnění nebolí a v počáteční fázi nevykazuje žádné specifické příznaky, zůstává dlouhou dobu bez povšimnutí. Ani v dnešní době není dostupná jeho účinná léčba, a proto je zcela zásadní zaměřit se na jeho prevenci. Tou se rozumí rozumný příjem energie, pravidelný pohyb, včasný záchyt onemocnění při preventivní prohlídce u lékaře a možné užívání léků na podporu funkce jater.
(mraf)
Zdroje:
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2015/05/03.pdf