Ztukovatění jater je čím dál častější. Nejen u nás, dá se říct, že se stejným problémem bojuje prakticky celý svět. Do značné míry je jeho výskyt spojený s obezitou, která je navzdory vší osvětě o zdravém životním stylu na vzestupu. Kolem 20 % Čechů je obézních a dalších několik desítek procent spadá do kategorie nadváhy, v některých západních zemích jsou čísla ještě horší. Všichni tito lidé mají výrazně zvýšené riziko ztukovatění jater. A bohužel nejen oni, steatóza se totiž týká i štíhlých.
Proč vlastně ztukovatění řešit?
Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď: Protože vám nikdo dopředu neřekne, jaký bude mít vývoj.
Ztukovatění může sice po celý váš život zůstat neškodné, játra mohou dobře fungovat i s vyšším obsahem tuku a také laboratorní ukazatele jaterních funkcí mohou zůstat zcela v normě. Na ultrazvuku se vždy jen popíše, že játra jsou nadále světlá, tedy ztukovatělá, a nic horšího se nestane.
Druhým extrémem je nastartování silného zánětu, který vede k rychlému rozvoji nemoci do cirhózy, při níž játra postupně ztrácejí svou funkci, a než selžou docela, což je se životem neslučitelné, může se v nich ještě utvořit rakovinné ložisko – hepatocelulární karcinom.
Může se dít i cokoliv mezi těmito extrémy, je ale zrádné, že průběh nemoci předem odhadnout nelze. A řešení je vždy snazší v době, kdy je nemoc málo pokročilá. Když už játra selhávají a rozrůstá se v nich rakovina, je pozdě začít s dietou.
Děsivé vyhlídky – jak je dokáže léčba ovlivnit?
U většiny pacientů je naštěstí průběh nemoci mírný a nemoc postupuje pomalu, je tedy čas na její léčbu. Ovšem na léčbu, ne na léčebné experimenty!
Myslíte si, že nejšetrnější způsob, jak řešit zdravotní problémy s játry, jsou bylinky? Bohužel to tak není. Bylinky jsou pomocníci, které jako doplňkovou léčbu můžeme s výhodou využít v mnoha situacích, ale se ztukovatěním si moc dobře neporadí, jen játra zatíží, protože i látky obsažené v bylinkách je nakonec nutné z těla vyloučit – a to mají na starosti ledviny a právě játra.
Zapomeňte tedy na babské rady a bylinné směsi. Navštivte svého lékaře a domluvte se s ním, jakou cestou se vydáte. Pokud máte tzv. štíhlou steatózu, je samozřejmě nesmysl hubnout. Stejně problematické může být hubnutí u osob, které se špatně pohybují a veškerá regulace jejich váhy je závislá na omezení stravy. Další možností jsou léčivé přípravky.
Léky, které jsou v České republice registrovány pro léčbu ztukovatění jater, mají vlastnost, která je ospravedlní i v očích milovníků přírody – obsahují totiž tělu vlastní látky, tukové substance, ze kterých se skládají živé buňky. Není to žádná chemie, není to jedovaté, nemůže to škodit. A vraťme se ještě k pojmu „registrace“.
Mezi registrovaná léčiva lze zařadit pouze ty přípravky, které prokážou v klinických studiích dostatečnou účinnost a bezpečnost. Vše ostatní jsou v nejlepším případě doplňky stravy, ne-li holé placebo. Při výrobě léčiva pak podléhají zvláštnímu dohledu a přísné kontrole složení, což z nich činí opravdu bezpečnou cestu, jak se steatózy zbavit.
Jak dál po léčbě? Nemoc držte na uzdě díky sebekázni a dohledu odborníka
Koupí léků je tedy ztukovatění vyřešené? Takto se to říct nedá. Samozřejmě že je dobré být pod lékařským dohledem. Léčba sice prokazatelně pomáhá se zbavit nadbytečného tuku v játrech, a dokonce i zlepšit funkci více poškozených jater, ale jistotu uzdravení s ní nemáte. Pořád je to zpomalení procesu, jehož základní rychlost neznáme. I s těmito léky může u některých pacientů nemoc dál postupovat, a proto je dobré nechat se pravidelně kontrolovat, jak se váš stav během léčby vyvíjí.
U prostého ztukovatění bez zánětu je k vidění zhoršení o jedno stadium každých 14 let. Pokud už je přítomen zánět, rychlost zhoršení stoupá, cca o 1 stadium za 7 let. Jsou to ale jen průměrné hodnoty. A pokud se lékům podaří třeba jen natáhnout tento čas natolik, abyste se selhání jater nikdy nemohli dožít, je to velký úspěch. Pro lepší představu: Léky zkrátka nejsou tlačítko ON/OFF, ale spíše VOLUME DOWN. A při jejich užívání stále hodně záleží na vaší sebekázni.
Zdroje:
Harrison S. A. Nonalcoholic fatty liver disease and fibrosis progression: the good, the bad, and the unknown. Clin Gastroenterol Hepatol 2015 Apr; 13 (4): 655–7; doi: 10.1016/j.cgh.2014.11.024. Epub 2014 Dec 3. PMID: 25478921.
https://www.sukl.cz
https://www.czso.cz