Zvládněte abstinenční příznaky krok za krokem
Typické abstinenční symptomy se objeví téměř u všech lidí, kteří se rozhodnou přestat kouřit. U každého se jejich projevy mohou lišit a mít různou intenzitu, která závisí zejména na počtu vykouřených cigaret za den a celkové délce trvání závislosti.
Typické abstinenční symptomy se objeví téměř u všech lidí, kteří se rozhodnou přestat kouřit. U každého se jejich projevy mohou lišit a mít různou intenzitu, která závisí zejména na počtu vykouřených cigaret za den a celkové délce trvání závislosti. Na konci prvního týdne od poslední cigarety dosahují příznaky svého maxima, ale mohou přetrvávat několik týdnů i měsíců. Následující výpis se týká několika nejčastějších symptomů.
- Bažení po cigaretě – jde o jeden z prvních příznaků, který se objevuje už několik hodin po začátku odvykání a může přetrvávat různě dlouho.
- Nevolnost – vyskytuje se téměř u všech a v těžších případech ji může doprovázet i zvracení.
- Nedokonalý spánek – projevuje se problémy s usínáním a přerušovaným spánkem, který může být doprovázen nepříjemnými sny.
- Bolesti hlavy – často doprovázené zhoršenou pozorností a nesoustředěností jsou další časté příznaky při odvykání.
- Deprese, úzkost a nevrlost – jsou projevem nižší hladiny dopaminu (tzv. "hormonu štěstí"), se kterou se tělo vypořádává po přerušení přísunu nikotinu, který dříve hladinu zvyšoval.
- Zácpa – důvodem je snížená aktivita střev.
- Zvýšená chuť k jídlu a zpomalení metabolismu – to často vede k nárůstu hmotnosti. Během prvního roku abstinování se může jednat až o 4 kg.
Seznámení s hlavními abstinenčními příznaky a příprava na ně je jedním ze základních předpokladů pro úspěšné zvládnutí časného období, které následuje po poslední cigaretě. Další rady pro usnadnění odvykání shrnuje následující desatero.
DESATERO PRO ZVLÁDNUTÍ ABSTINENČNÍCH PŘÍZNAKŮ
- Sepište si důvody, proč kouříte a proč byste chtěli přestat? Jaká je vaše motivace?
- Stanovte si svůj den D alespoň 1–2 týdny dopředu, abyste měli čas se na všechno dostatečně připravit. Večer před tímto dnem se zbavte všeho, co nějak souvisí s kouřením (cigaret, prázdných krabiček, zapalovačů, sirek, popelníků apod.).
- Nechte se podpořit od okolí – Oznamte své rodině, svým přátelům a kolegům, že se chystáte přestat kouřit, a požádejte je o jejich podporu (důvěra ve váš úspěch, nekouření ve vaší přítomnosti).
- Vyhýbejte se starým zvyklostem – Snažte se vyhýbat všem situacím a místům, kde jste byli zvyklí kouřit.
- Poraďte se – Nebojte se požádat o radu svého praktického lékaře či jiného odborníka.
- Odměňujte se – A to za každý týden, měsíc či rok bez cigarety (něco si kupte za ušetřené peníze, které byste jinak utratili za cigarety).
- Sportujte – Kdykoliv dostanete chuť na cigaretu, zkuste si jít zaběhat, projít se nebo se jakkoliv jinak odreagovat
- Jezte zdravě – Je dobré si připravit do zásoby nějaké "zdravé mlsání", kterým budete zahánět zvýšenou chuť na jídlo. Můžete tak předejít většímu nárůstu hmotnosti z důvodu pojídání sladkostí a jiných cukrovinek.
- Zabavte ruce – Noste s sebou tužku či propisku, se kterou si můžete "hrát" místo cigarety.
- Najděte si náhradní zdroje nikotinu – Při výraznějších projevech abstinenčních příznaků je dobré se domluvit s lékařem o náhradní nikotinové terapii, která je v dnešní době dostupná v podobě nikotinových žvýkaček a náplastí.
Ze všeho nejdůležitější je mít správnou a dostatečnou motivaci a výraznou podporu u svých nejbližších.
(cabi)
Zdroje:
www.quitfags.com
www.nlm.nih.gov