Zvýšená hladina prolaktinu vám změní partnera k nepoznání
Pokud váš partner ztrácí zájem o sex, stěžuje si na bolesti hlavy a
náhle propadá zádumčivým stavům, nemusí vám být nutně nevěrný. Muž,
který má v krvi zvýšenou hladinu prolaktinu, může obejít i řadu lékařů,
než se objeví pravá podstata jeho problému.
Pokud váš partner ztrácí zájem o sex, stěžuje si na bolesti hlavy a náhle propadá zádumčivým stavům, nemusí vám být nutně nevěrný. Muž, který má v krvi zvýšenou hladinu prolaktinu, může obejít i řadu lékařů, než se objeví pravá podstata jeho problému.
Nejenom ženy mají prolaktin
Funkce hormonu prolaktinu je na první pohled zřejmá zejména u těhotných a kojících žen. Mléčná žláza se účinkem prolaktinu zvětšuje a vyzrává, zanedlouho po porodu se naplno rozbíhá produkce mléka. Avšak jakou úlohu má prolaktin u mužů, není dodnes příliš známo. Jisté je pouze to, že vzájemné působení hormonů v lidském těle je natolik složité, že i malá odchylka od normy v případě jediného hormonu se projeví na celém organismu. A to platí u mužů stejně jako u žen.
Přemíra prolaktinu narušuje sexuální funkce
Hlavní důsledek nadměrné tvorby prolaktinu – neplodnost – je u mužů stejný jako u žen. Nadbytek prolaktinu ohrožuje samotné mužství postiženého, a to hned z několika stran najednou. Mezi nejtypičtější příznaky vysoké hladiny prolaktinu u muže patří:
- sexuální dysfunkce a snížená tvorba testosteronu
- snížená produkce spermatu
- ztráta sexuálního apetitu
- impotence
- prořídnutí ochlupení po celém těle
- únava a deprese
Co může způsobit hyperprolaktinemii
Zvýšená hladina prolaktinu v krvi se odborně nazývá hyperprolaktinemie. Může být způsobena nadměrně "pracovitými" buňkami v podvěsku mozkovém, které mají výrobu prolaktinu na starosti. Pokud tyto buňky ztratí schopnost se patřičně kontrolovat, mohou vytvořit nádor, takzvaný prolaktinom, který vypouští do krevního oběhu vysoká množství prolaktinu. Pokud je prolaktinom větší, může utlačovat i okolní struktury mozku, především zrakový nerv. To může mít za následek úporné bolesti hlavy nebo výpadky v zorném poli a vůbec potíže se zrakem. Kromě nádoru – prolaktinomu – mohou být příčinou hyperprolaktinemie také některé léky, například antidepresiva nebo opiáty. Rovněž tak onemocnění štítné žlázy se mohou sdružovat s nadměrnou produkcí prolaktinu.
Jakkoli je prolaktin u mužů stále záhadným problémem, základní poselství je stručné: Pokud se ženám zdá, že o ně jejich partneři ztrácejí zájem, možná by ještě před návštěvou právníka měli s partnerem navštívit lékaře. Například endokrinologa.
(vek)
Zdroj: http://www.sharedjourney.com/malediagnosis/prolactin.html