Zvýšená činnost štítné žlázy v těhotenství
V těhotenství dochází v těle matky k velkým hormonálním změnám, které se týkají nejenom vylučování pohlavních hormonů, ale i vylučování hormonů štítné žlázy. Hladina těchto hormonů v těhotenství kolísá, a to i u žen, které doposud žádnými problémy se štítnou žlázou netrpěly.
Hyperfunkce štítné žlázy v těhotenství
Hormony štítné žlázy mohou negativně ovlivnit i průběh těhotenství a vývoj plodu. Proto by u každé ženy v těhotenství mělo být jasné, zda některou z poruch štítné žlázy netrpí. Mateřský hypertyreoidismus neboli zvýšená aktivita štítné žlázy je stav, kdy je v krvi přítomno příliš mnoho hormonů štítné žlázy, trijodtyroninu (T3) nebo tyroxinu (T4). O některých z příznaků nadměrné aktivity štítné žlázy si může matka myslet, že jde o projevy, které k těhotenství patří.
Mohou se vyskytnout následující příznaky:
- bušení srdce, zrychlená srdeční činnost
- nervozita, podrážděnost
- nevolnost, mdloby
- neklidný spánek
- třes rukou
Příčiny vzniku
Většina případů zvýšené aktivity štítné žlázy v těhotenství je způsobena Gravesovou-Basedowovou nemocí. Jde o autoimunitní zánět, kdy buňky imunitního systému napadají folikuly štítné žlázy. Štítná žláza se následkem napadení zvětšuje a produkuje nadbytek hormonů. Gravesova-Basedowova nemoc se často vyskytuje v rodinách, většinou se objevuje u žen ve věku 20–40 let. Změny imunity, které jsou s těhotenstvím spojeny, mohou někdy tuto nemoc vyvolat. Příčinou nadbytku hormonů štítné žlázy mohou být také uzly, které tyto hormony produkují.
Hormony štítné žlázy zrychlují metabolismus, jejich zvýšená koncentrace může znamenat pro dítě i pro matku velké nebezpečí. U matky se může rozvinout vysoký krevní tlak, který s sebou přináší rizika onemocnění srdce a cév. Dále hrozí předčasné ukončení těhotenství a nízká porodní váha narozených dětí.
Prevence
Proto je dobré, aby se ženy, v jejichž rodinách se problémy se štítnou žlázou vyskytly, stejně tak jako ty, které na sobě pozorují některé z výše popsaných příznaků, se svým lékařem o stavu štítné žlázy poradily. V případě potřeby je možné zahájit léčbu, která matku i dítě před nepříjemnými následky ochrání.