Zvýšená tvorba růstového hormonu závisí na typu pohybu
Velké množství studií již prokázalo, že se koncentrace růstového hormonu během cvičení zvyšují. Vyplavování růstového hormonu z hypofýzy (podvěsku mozkového) během cvičení je důležitou součástí reakce organismu na trénink.
Studie zaměřená na cyklisty...
Dvacet špičkových profesionálních cyklistů podstoupilo krátkodobé (25 minut trvající) a středně dlouho (40 minut) trvající cvičení. Šlo o přibližně stejný trénink, jaký cyklisté mívají. Po zátěži se zkoumala změna ve vyplavování růstového hormonu a dalších působků s růstovým hormonem úzce souvisejících.
Větší účinek krátkodobějšího cvičení...
Všichni cyklisté podstoupili oba typy tréninků, a to s dvoutýdenním odstupem. Cvičení se samozřejmě nelišila v tréninkových podmínkách (počasí, typ zátěže, trasa, ale třeba i čas nástupu na trénink a čas vstávání). Po cvičení jim byla odebrána krev a v ní vědci zjišťovali koncentraci růstového hormonu.
Zjistilo se, že oba typy zátěže zvyšují produkci růstového hormonu. Ovšem u krátkodobého cvičení vzrostly v krvi více koncentrace většího počtu hormonů, jež „spolupracují“ s růstovým hormonem. Bez nich je účinek růstového hormonu malý. Krátkodobé cvičení má tedy na vyplavení a především na působení růstového hormonu větší účinek.
(hul)
Zdroj: De Palo E., et al. Effects of two different types of exercise on GH/IGF axis in athletes. Is the free/total IGF-I ratio a new investigative approach? Clinica Chimica Acta 2008;387:71–74.