Jednoduché vs. složené cukry
Jednoduché cukry se řadí mezi sacharidy a slouží tělu jako rychlý zdroj energie. Jejich zástupci jsou glukóza, fruktóza a méně známá galaktóza. Poznáte je snadno podle jejich sladké chuti. Vyskytují se například v ovoci, mléčných výrobcích, sladkostech, čokoládě, džemech či slazených nápojích. Pro naše tělo představují nejméně zdravou variantu sacharidů, protože jsou tráveny velmi rychle, což okamžitě způsobí nárůst hladiny krevního cukru, odborně glykémie, uvolnění velkého množství hormonu inzulinu, po kterém následuje strmý pokles glykémie a přichází pocit hladu.
Vedle jednoduchých cukrů existují také sacharidy složené neboli polysacharidy, které se vyskytují zejména v podobě škrobů. Ty jsou po požití nejprve štěpeny na jednoduché cukry, především glukózu, která se do krevního oběhu uvolňuje postupně. S tím souvisí i postupné dodávání energie bez výkyvů glykémie a oddálení pocitu hladu. Složené sacharidy se nachází v těstovinách, rýži, bramborách, luštěninách či celozrnném pečivu.
Hlídejte si denní příjem cukrů
Podle současných výživových doporučení by sacharidy měly tvořit 50–55 % z celkového denního příjmu, což představuje přibližně 270 g sacharidů. Jednoduché cukry by měly tvořit nejvýše 20 % z celkového denního příjmu sacharidů a je vhodné je omezit na ovoce či neochucené mléčné výrobky.
Vyšší podíl sacharidů je vhodný pro lidi s vysokým výdejem energie, například sportovce. Naopak snížit jejich příjem by měli lidé s nadváhou nebo cukrovkou. Problémem současné stravy jsou však zejména jednoduché cukry v ochucených nápojích či sladkostech. Lidé jich tak často nevědomky konzumují nadbytečné množství.
Nadbytek cukru nezpůsobuje jenom cukrovku
Pokud má tělo dostatek energie, ukládá přebytečnou glukózu do svalů a jater. Podle potřeby ji následně uvolňuje bez skokového zvýšení glykémie. Pokud však tělo přijímá cukry v nadbytku, začne je přestavovat na tuky, které se ukládají do tukových zásob, přičemž schopnost hromadění se tuků je v našem těle neomezená. Tímto způsobem vede nadbytek cukrů v kombinaci s nedostatečným pohybem k obezitě a s ní spojeným onemocněních, především cukrovce, srdečně-cévním chorobám či nealkoholovému ztukovatění jater.
Ovoce ano, ale s mírou
Je důležité si uvědomit, že ovoce, ačkoliv je zdravé a do našeho jídelníčku rozhodně patří, obsahuje také jednoduché cukry. Konkrétně jde především o fruktózu, která se v nadbytečném množství začne přestavovat a ukládat v podobě tuků, stejně jako ostatní cukry. S ovocem je tedy třeba zacházet opatrně, nejíst ho po kilech, ale ctít doporučení, které říká, že bychom ho měli konzumovat 200–300 g denně. Přičemž se do denní bilance počítá také ovoce mražené či sušené. Lidé, kteří se snaží jíst zdravě a v dobré víře konzumují pravidelně velké množství ovoce, mohou být tak překvapivě ve vysokém riziku rozvoje ztukovatění jater.
Ztukovatění jater je velice závažné jaterní onemocnění, jehož výskyt se v České republice stále zvyšuje. Na stavu jater se kromě životosprávy podepisuje i fakt, že o nemoci mnoho lidí neví a příznaky se projeví až v pozdním stadiu onemocnění. Játra jsou tak v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Abychom svá játra před nemocí uchránili, je zcela zásadní udržovat si optimální váhu, pohybovat se a dávat si pozor na potraviny a nápoje, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku.
Zdroje:
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2021.634344/full
https://www.medicalnewstoday.com/articles/even-modest-consumption-of-added-sugar-may-affect-the-liver#Impact-of-sugar-sweetened-drinks-on-the-body
http://www.fzv.cz/hlavni-vinik-cukr-tiskova-konference-fzv/