Játra nepoškozuje pouze alkohol
Faktorů, které mají negativní účinek na jaterní tkáň, je celá řada. Mnozí si myslí, že se nejčastěji jedná o nadměrný nebo dlouhotrvající příjem alkoholu. V posledních letech bývá však velmi často na vině nevhodný jídelníček v kombinaci s nedostatečným pohybem.
Problém představuje především nadměrná konzumace tučných a slazených potravin. S velkou opatrností by měl být přijímán jednoduchý cukr fruktóza, který kromě toho, že podporuje tloustnutí, navíc zvyšuje tvorbu tuků játrech, čímž přispívá k jejich ztukovatění.
Další nebezpečí pro játra představují některé léky užívané v nadbytku nebo v kombinaci s jinými léčivy či alkoholem. Konkrétně jde o léky proti bolesti a zánětu, některá antibiotika, antipsychotika či léky podporující růst svalové hmoty, takzvaná anabolika. V neposlední řadě se jedná o kouření, které se kromě poškození plic negativně podepisuje i na jaterní tkáni.
Potíže, které s játry zdánlivě nesouvisejí
Játra mají neuvěřitelnou schopnost regenerace a s mnoha nepřáteli se zvládnou poprat sama. Na druhou stranu zanedbání zprvu zdánlivých maličkostí může vést k jejich nevratnému poškození. Příznaky jejich poškození mohou být různé a pacient si jich zprvu často vůbec nevšimne nebo si je nedá do souvislosti právě s játry. Mezi nespecifické známky jaterního onemocnění patří dlouhodobá a nevysvětlitelná únava, malátnost, bolesti hlavy, bolesti kloubů a svalů či ztráta chuti k jídlu. Dotyčný si tak může zpočátku mylně myslet, že se jedná o prostou virózu.
Čtěte také:
Nealkoholové ztukovatění vyřešila zhubnutím. Dnes má o 37 kil méně a játra bez tuku
Horší, než se čekalo. O nemoci jater, která postihuje každého třetího člověka
Nealkoholové ztukovatění jater je záludné. Lidé, kterých se týká, se většinou cítí zcela zdraví
Zbarvení kůže naznačuje již vážné poškození jater
Později se přidávají další potíže, které již nemocného mohou jasně upozornit na to, že s játry není něco v pořádku.
- Kožní projevy
U většiny pacientů se pokročilé poškození jater projeví na kůži. Typicky se jedná o žluté zabarvení pokožky, ale také očního bělma. Může za to nahromadění takzvaného bilirubinu, který vzniká při rozpadu krevního barviva. U zdravého člověka je bilirubin zpracován v játrech a vylučován močí a stolicí. Pokud játra nefungují dobře, dochází k jeho nahromadění v těle. Dalším projevem bývá svědivá či velmi suchá pokožka, která může být citlivá nejen na dotek, ale i na vystavení slunci. Objevit se může také akné či ekzémy.
- Potíže s trávením
Poškození jater má dopad také na trávení. Potíže s ním se mohou objevit především zhoršeným trávením tučných jídel, typicky nadýmáním, pálením žáhy či nechutenstvím. Postupem času se může objevit také opakující se zvracení.
- Změny ve vylučování
Narušení funkce jater může značit také změna zabarvení moči. Ta je velmi tmavá, hnědá, někdy zpěněná. Stolice bývá naopak nezvykle bledá. Někdy může být doprovázena opakujícím se krvácením z hemoroidů.
- Bolesti břicha
Zpozornět byste měli, pokud se objeví bolesti břicha doprovázené pocitem tlaku či nadýmáním. Doprovodným příznakem mohou být také otoky v oblasti dolních končetin či břicha.
- Cévy v nepořádku
Pokud játra neplní svoji funkci, trpí i oběhový systém. Na kůži se mohou objevit drobné žilky či nevysvětlitelné modřiny, potíže mohou způsobovat také křečové žíly či hemoroidy.
- Zhoršení paměti
Při selhání jater se v těle začnou hromadit látky toxické pro mozek. Projeví se to nejčastěji výpadky paměti, poruchou nálady či dezorientací.
Naše játra jsou náchylná k různým poškozením, z nichž některá mohou být relativně snadno léčitelná, jiná jsou závažnější. V obou případech je však nejdůležitější, aby se na tato poškození přišlo včas, protože pokročilé jaterní poškození má hluboký negativní dopad na kvalitu a často i délku života nemocného.
Pokud na sobě začnete pozorovat některé z příznaků, je namístě vyhledat lékařskou pomoc. Kromě případné léčby je důležité dodržovat správnou životosprávu, aby nedocházelo k dalšímu přetěžování jater. Základem je vždy abstinence od alkoholu, zdravá kuchyně a dostatek pohybu.
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-problems/symptoms-causes/syc-20374502