Kapénky všude kolem nás
Rizikové pro nachlazení jsou zejména přetopené a nevětrané místnosti a dopravní prostředky, ve kterých snadno dochází k vysušení sliznic dýchacích cest. Takto oslabená sliznice je pak ideální vstupní branou pro bakterie a viry, které zapříčiní vznik zánětu a respiračního onemocnění. Patogeny se mezi lidmi šíří prostřednictvím drobných kapének slin či nosního hlenu.
V běžném životě se ale nemůžeme vyhnout kontaktu s osobou, která kašle, kýchne nebo jen promluví v naší blízkosti. O to hůře se infekci ubrání děti, které jsou mezi sebou v ještě těsnějším kontaktu než my dospělí a které se ještě učí základní hygienické návyky.
Na začátku bývá rýma
Možná i vy jste od své maminky v dětství slyšeli následující radu: Pořádně smrkej a odpočívej, aby ti to nevlezlo na průdušky. Maminky totiž ze zkušenosti dobře vědí, že z původního lehkého nachlazení v podobě bolesti v krku nebo rýmy se může rozvinout zánět průdušek, odborně akutní bronchitida. Zjednodušeně řečeno, k původním mírnějším příznakům se přidá pořádný kašel, který umí být v některých případech značně urputný.
Suchý kašel se mění ve vlhký
Pro bronchitidu je obvyklá zvýšená tvorba hlenu v dýchacích cestách a narušení jeho transportu poškozenými řasinkami v jejich výstelce. Hustý hlen tak zůstává v dýchacích cestách, nám se hůře dýchá a snažíme se hlen vykašlat. Původně suchý kašel se tak mění v kašel vlhký, tzv. produktivní. Mezi další příznaky zánětu průdušek patří:
- zvýšená teplota nebo horečka,
- pocit tíhy či bolesti na hrudi,
- celková slabost a únava.
Nekomplikovaná bronchitida trvá obvykle týden až čtrnáct dní. Doznívat ale může po dobu několika dalších týdnů v podobě suchého dráždivého kašle. Mohou se objevit i komplikace onemocnění, např. v podobě zánětu středního ucha, zánětu vedlejších dutin nosních nebo zápalu plic.
Sirup zajistí snadnější vykašlávání a zmírnění dráždivého kašle
Zatímco při bakteriálním původu zánětu průdušek je namístě užívání antibiotik, v případě častějšího virového tomu tak není. V tomto případě je vhodné využít přípravků, které ulevují od obtíží. Kromě léků proti bolesti a teplotě můžete průběh onemocnění zmírnit silou bylin. Řeč je konkrétně o tymiánu a břečťanu, ze kterých se vyrábí a volně prodává účinný sirup.
Tento oblíbený rostlinný lék, Bronchipret, pomáhá při léčbě kašle při nachlazení a nekomplikované akutní bronchitidě dospělým i dětem od jednoho roku věku. Lék ředí hustý hlen a usnadňuje jeho odstranění z průdušek, čímž zlepšuje dýchání. Potlačením zánětu na sliznici průdušek dále zmírňuje pocit bolesti a dráždění ke kašli.
Abyste se zánětu průdušek co nejdříve zbavili a byli zase brzo fit, řiďte se následujícími doporučeními:
- Dopřejte si dostatek odpočinku, onemocnění rozhodně nepřecházejte.
- Více pijte, abyste nahradili ztráty tekutin doprovázející zvýšenou teplotu. Ideální jsou bylinné čaje nebo horká voda s citrónem.
- Zkuste zábaly hrudníku ozkoušené už našimi babičkami. Proti kašli pomáhá například zábal z vychlazených a rozmačkaných vařených brambor zabalených do bavlněné látky.
- Zvlhčete sliznici průdušek pomocí inhalace horké páry. Přidat můžete i některý z éterických olejů, například eukalyptový.
- Nekuřte! Kouření narušuje samočisticí a ozdravné mechanismy dýchacích cest.
- Promasírujte hrudník některým z osvědčených prsních balzámů.
Pokud kašel neustává, přidaly se horečky, výraznější dušnost nebo celková schvácenost, raději navštivte lékaře. Jen on je schopen rozlišit, zda už není namístě nasazení antibiotik.
(veri)
Zdroje:
https://www.bronchipret.de/fileadmin/templates/bronchipretneu/pdf/Bronchipret_Patient_Brochure_.pdf
https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=acute-bronchitis-in-children-90-P02930