Vážíte si/se sebe - tip na dárek pro zdraví
Jsou dva druhy lidí. Jedni se nikdy neváží, ale zbystří, jakmile jim začne být těsné oblečení. A druzí, co si na váhu stoupnou každé ráno (protože ráno jsme o něco lehčí než večer) a zkoumají každý gram navíc.
Osobní váha
Zejména druhou skupinu potěší dárek v podobě chytré osobní váhy. Taková vám poví nejen kolik vážíte, ale také jaké máte množství tuku, svalů a vody v těle, ty nejchytřejší vám dokonce vypočítají BMI, metabolický a množství viscerálního tuku (to je ten, co je přímo na orgánech). Když je propojíte s mobilní aplikací, získáte celkem komplexní obrázek o svém zdraví a vývoji metrik.
Vybírejte proto nejen podle ceny, ale především podle funkcí a nosnosti váhy.
Solná lampa
Drobnost, která magicky prozáří interiér, navodí pohodovou atmosféru a zároveň se postará o ozdravení vzduchu. Solné lampy se vyrábějí z celistvého kusu soli, který při zahřátí (elektřinou nebo svíčkou) vypouští do vzduchu záporné ionty blahodárně působící na psychiku i zdraví.
Jen na vysvětlenou, jak je to s těmi ionty. Čistý vzduch v přírodě obsahuje kladné a záporné ionty zhruba ve stejném poměru. V našich domovech ale převládají kladné ionty (vlivem používání elektroniky, zářivek, klimatizace nebo vysoké koncentrace lidí). Jejich převaha má negativní dopady na naše zdraví. Může způsobovat bolesti hlavy, únavu, špatný spánek, ale také vytváří ideální prostředí pro nemoci. A solná lampa vybraná adekvátně velikosti místnosti, ve které bude svítit, dokáže iontovou rovnováhu nastolit.
Tlakoměr
Mít doma tlakoměr se hodí především pro lidi s diagnostikovaným vysokým tlakem. Přístroj pak dokáže sloužit jako prevence kardiovaskulárních chorob. Je ale důležité s ním pracovat dlouhodobě a hodnoty si zaznamenávat.
Při výběru volte spíš digitální tlakoměry, pro starší osoby bude příjemnější velký displej, a vždy sáhněte o přístroji, který je klinicky ověřený (většinou je tento údaj uveden na obalu, výrobci se testem chtějí pochlubit). Jinak se může stát, že nebude měřit správně.
Na výběr máte z tlakoměrů měřících na zápěstí nebo na paži. Druhá varianta bývá přesnější, první zase praktičtější a vhodná i na cesty. Nezanedbejte ani výběr správné velikosti manžety, je zásadní pro kvalitní měření. V nabídce jsou od velikosti XS až po XL a udávají délku a šířku popruhu (pro děti je vhodná úzká a krátká manžeta, pro statného muže široká a dlouhá).
Pulsní oxymetr
Malá krabička vypadající jako zvláštní digitální kolíček na prádlo, která se dává na prst, dokáže detekovat nedostatek kyslíku v krvi a zároveň měří puls. Díky tomu včas zjistíte, jestli vám nehrozí nepříjemná událost spojená s onemocněním plic a poruchou dýchání, třeba „covidový“ zápal plic nebo srdeční příhoda.
Běžné množství kyslíku u zdravého člověka je mezi 95 a 98 %. Jakmile se hodnoty sníží, je to na pováženou, byť ještě nemusíte pociťovat dušnost nebo jen minimálně, a je potřeba vyhledat lékaře.