Zima bez chřipky i deprese: Pomohou vitamíny a pohyb venku
Jaká onemocnění jsou typická v zimě, jak jim předcházet a jak je léčit?
V zimě nás nejvíce každoročně potrápí chřipková epidemie, a to zpravidla ve dvou vlnách – první je v adventním čase a druhá většinou na přelomu ledna a února. Pokud jste se na podzim nechali očkovat proti chřipce, riziko závažného průběhu či dokonce úmrtí jste maximálně snížili. Pokud očkovaní nejste, doporučuji důsledně dbát na hygienu rukou a zamezit co nejvíce možnému přenosu infekce (stejně jako v jarním doporučení). Pro léčbu platí taktéž obdobná doporučení jako při jarních infektech. Samozřejmě při těžkém průběhu chřipky je lékařské vyšetření na místě.
V důsledku nízké teploty a vlhkosti vzduchu je v zimě náchylná zejména pokožka obličeje a rukou k podráždění, suchosti a vyšší citlivosti. Sušší bývá zároveň pokožka celého těla, zhoršují se ekzematické a aknózní potíže. Pamatujte tedy na to, že pokožka potřebuje přes zimu zvýšenou péči, důslednou ochranu, např. speciálními ochrannými zimními krémy, na rukou nosit pravidelně rukavice a pokožku celého těla pravidelně důsledně promazávat. V případě výrazného zhoršení akné je vhodné naplánovat kontrolu u kožního lékaře. S kožními obtížemi mohou také pomoci pobyty v solné jeskyni, občasná návštěva solária, či výlet k moři do teplých krajin.
Spolu s krátkým dnem a úbytkem slunečních paprsků dochází také ke zhoršení nálady, ale i závažnějších psychických obtíží (prohloubení depresí, úzkostí apod.). Abychom tyto potíže přes zimu zmírnili nebo jim zabránili, je vhodné se v tomto období zaměřit na správnou psychohygienu, dbát na kvalitní a dostatečný spánek, omezit stres, zaměřit se na radostné události, koníčky, které nás baví, věnovat se například meditacím, dopřát si wellness nebo lázeňský pobyt a podobně. Rozhodně bychom neměli zanevřít na sportovní aktivity a více než kdy jindy dbát na dostatek vitamínů, zejména vitamínu C a D.
Zima může být také poněkud klidnějším obdobím pro absolvování různých preventivních prohlídek a programů. Zkontrolujte si tedy, kdy jste byli naposledy na prevenci u svého praktického lékaře, zubaře, gynekologa, případně očního lékaře, urologa či kožního lékaře a objednejte se na prohlídku podle potřeby.
Závěrem už bych vám jen popřála pevné zdraví, a to ideálně v průběhu celého roku. Vězte však, že nejlépe si své zdraví udržíme tím, že sami o sebe budeme pravidelně dbát a pečovat. Zdraví máme jen jedno, a je potřeba si jej náležitě hýčkat. Tak hodně zdaru, ať jste v tom hýčkání úspěšní.
A pokud nevíte, jak začít, můžete se poradit s našimi lékaři v online poradně. Rádi vám doporučí mnoho způsobů, jak o své zdraví můžete pečovat každý den.