Zinek (ne)pomáhá v léčbě křečových žil
Křečové žíly a vředy dolních končetin postihují až jedno procento populace. K jejich léčbě se užívá mnoho přípravků a postupů.
Křečové žíly a vředy dolních končetin postihují až jedno procento populace. K jejich léčbě se užívá mnoho přípravků a postupů. Jedním z nich je i zinek. Je ale v boji proti křečovým žilám skutečně úspěšný? Nebo spíše platí zásada, že sice neublíží, ale ani nepomůže?
Onemocnění žil dolních končetin, tzv. křečové žíly, jsou civilizační nemocí a objevují se stále častěji. Hlavním faktorem, který vede k jejich vzniku, je zvyšující se žilní tlak, způsobený nejčastěji zpětným proudem krve (refluxem) v postižených žilách. Refluxu za normálního stavu brání systém chlopní uvnitř žil. Pokud jsou chlopně nefunkční, vzniká reflux, tenká žilní stěna není schopná dlouhodobě zvýšený tlak vydržet, dochází tak k jejímu vinutí a vakovitému rozšíření a tím vzniká vlastní viditelná křečová žíla.
Nadějné vyhlídky
Kdysi se soudilo, že dostatečný příjem zinku může mít na cévy blahodárný vliv. Jak ale zjistili britští vědci, není to tak úplně pravda. Posoudili a znovu zhodnotili výsledky studií vlivu zinku z celkem 19 mezinárodních databází, které byly vydané od roku 1948. Také požádali výrobce zinkových tablet, aby jim poslali odkazy na další příslušné studie.
Při výběru studií se vědci zaměřili zejména na takové kontrolované studie, v nichž se srovnával účinek ústního podávání tablet síranu zinečnatého a placeba na léčbu pacientů s křečovými žilami. Jako hlavní kritérium posouzení se bralo kompletní zahojení vředů po křečových žilách. Celkem se do zkoumání dostalo 6 studií. Jejich podrobná analýza ale přinesla překvapující výsledky.
Zinek v roli chytré horákyně
Z šesti zkoumaných studií potvrdily jen dvě příznivý vliv zinkových tablet na léčbu křečových žil. Zbylé čtyři, při nichž byla stejně jako v předchozích případech sledována mj. hladina zinku v krvi, ale tuto skutečnost vyvrátily. Nepotvrdilo se, že by zvyšující se hladina zinku nějak významně ovlivňovala léčbu vředů na nohách a jejich hojení.
Vědci hodlají dále ve výzkumu zinku a jeho vlivu na léčbu křečových žil pokračovat. Zatím se ale zdá, že bohužel v léčbě jeho zvýšený příjem nepomáhá.
(kam)
Zdroj: www.medscape.com