Co všechno dráždí močový měchýř
Nejen potraviny, ale i potravinové doplňky a některé složky léků mohou váš močový měchýř dráždit. Mnohé z nich přitom konzumujeme téměř denně. Při potížích s inkontinencí je proto dobré se jim raději vyhnout. Mezi rizikové patří následující potraviny a nápoje:
- čokoláda,
- med,
- káva (dle některých zdrojů není vhodná ani káva bez kofeinu),
- čaj,
- mléko a mléčné výrobky,
- alkoholické nápoje,
- sójové nápoje,
- citrusové ovoce a jeho šťáva,
- rajčata a jakékoliv produkty z nich vyráběné,
- kukuřičný sirup,
- nápoje sycené oxidem uhličitým,
- silně kořeněné potraviny,
- umělá sladidla (například aspartam nebo sacharin),
- léky a potravinové doplňky obsahující kofein.
Pozor na kofein
Kofein je běžně obsažen v kávě, čajích, čokoládě a v energetických nápojích. Najít ho můžeme také v některých lécích (např. proti bolesti a nachlazení) nebo v potravinových doplňcích. Rozhodně bychom to s ním však neměli přehánět. Vědecké studie totiž dokazují, že podporuje tzv. urgence. Jedná se o stav náhle vzniklé potřeby dojít si na toaletu, které je nutné ihned vyhovět, jinak může dojít až k úniku moči (urgentní inkontinenci). Některé výzkumy navíc naznačují možnou souvislost mezi příjmem kofeinu a rizikem vzniku nádoru močového měchýře.
Vliv kofeinu na náš močový měchýř se odvíjí od jeho konzumovaného množství, které se v jednotlivých nápojích i potravinách liší. Konkrétně u kávy záleží nejen na jejím typu, ale i na způsobu pražení zrn a konečném postupu přípravy nápoje. Vědecká studie, která dokazuje vliv kofeinu na urgence, častější močení a noční močení, doporučuje nepřekračovat 4,5 mg kofeinu na kilo tělesné hmotnosti denně. Ani zdraví jedinci by tak neměli vypít více než dva šálky kávy denně. Lidé s inkontinencí by raději měli jeho příjem vynechat úplně.
Alkohol problémy zhoršuje
Alkohol sice inkontinenci přímo nezpůsobuje, ale jeho konzumace může pacientům s inkontinencí potíže zhoršovat, a to hned z několika důvodů. Alkohol totiž spouští tělesné procesy, které vedou ke zvýšené produkci moči v ledvinách a způsobuje dehydrataci. V důsledku toho dochází při pití alkoholu k častějšímu močení. Lidé trpící úniky moči by se proto měli příjmu alkoholu raději vyvarovat. Odborné studie spojitost mezi inkontinencí a pitím alkoholu potvrzují, ačkoliv v rozvoji inkontinence hraje roli mnoho dalších, výraznějších faktorů.
Umělá sladidla ovlivňují močení
Je nutné si uvědomit, že umělá sladidla používají někteří lidé nejen sami cíleně k oslazení nápojů, ale že se nacházejí i v řadě nápojů a potravin. Uplatňují se především při výrobě diabetických nápojů, bývají ale i součástí ovocných přesnídávek, kompotů, džemů, žvýkaček, mléčných výrobků či cukrovinek. Vědci odhadují, že nápoje s umělými sladidly mají negativní vliv nejen na častější močení, ale také na močovou urgenci a s ní spojené noční močení.
Při hledání souvislostí pomůže deník
Míra dráždivého působení jednotlivých potravin na močový měchýř se u každého liší. Lékaři proto doporučují vést si po nějakou dobu deník. V něm si pacienti vyznačují, kdy a v jaké situaci byli močit. Dobré je také zaznamenávat si do něj všechny zkonzumované potraviny, nápoje nebo doplňky stravy, neboť z těchto záznamů lze pak vysledovat případnou souvislost mezi jejich konzumací a močením.
(tich)
Zdroj:
https://www.nafc.org/diet-habits/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036994/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4356958/
https://www.nafc.org/bhealth-blog/could-alcohol-consumption-be-contributing-to-your-incontinence-or-bedwetting-problem
https://uuaurology.com/alcohol-cause-incontinence/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22050668
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2734927/
https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/urinary-incontinence-diet-medications-chart#2
https://www.urologiepropraxi.cz/artkey/uro-200304-0002_Faktory_ovlivnujici_vznik_karcinomu_mocoveho_mechyre.php
https://www.fnkv.cz/soubory/169/umela_sladidla.pdf