Co je normální?
U kojenců a batolat je pomočování přirozenou součástí vývoje. Děti obvykle získávají kontrolu nad svým močovým měchýřem mezi druhým a čtvrtým rokem. Pokud je tato kontrola narušena, dochází k inkontinenci, a to buď denní, nebo noční. Ve čtyřech letech se již většina dětí přes den nepomočuje. Obecně lze říci, že většina problémů s pomočováním zmizí, když děti rostou a naučí se ovládat močový měchýř.
Přesto se přibližně jedno z deseti dětí ještě ve věku pěti let přes den pomočuje a přes noc je to už jedno ze šesti dětí. Denní pomočování trápí více dívky, kdežto chlapce potkává častěji v noci.
Pomočuje se přes den?
Příznaky denního pomočování mohou být:
- křížení nohou,
- močení 8× nebo i víckrát denně,
- naléhavá potřeba s pomočením.
Důvodů, proč tomu tak je, může být několik:
1. Dítě dlouho zadržuje moč
Močový měchýř se může zadržováním moči přeplnit a pak může dojít k pomočení.
2. Dráždivý močový měchýř
Pokud má vaše dítě dráždivý močový měchýř, může nejen chodit často na záchod, ale i pomočovat se.
3. Necítí nucení k vyprázdnění
Dítě chodí na toaletu pouze několikrát denně, protože necítí nucení. Důsledkem toho se může pomočovat nebo mít přerušovaný proud moči.
4. Porucha močení
Pokud dobře nefunguje souhra svalů a nervů močového měchýře, může také dojít k pomočení.
Stále převlékáte postel?
Noční pomočování je u mnoha dětí normální a nepovažuje se za zdravotní problém. Varovným signálem však je, pokud má dítě starší pěti let každou noc mokré povlečení nebo se po půl roce nepomočení začne opět pomočovat.
Kdy navštívit lékaře
Většina dětí, které se pomočují, nemá fyzické ani psychické potíže. Nicméně existují zdravotní stavy, které mohou pomočování způsobit. Jsou to například:
- infekce močových cest – pokud se objeví bolest a pálení při močení, krev v moči, časté močení, bolesti břicha nebo zad, slabý proud moči nebo zvýšená teplota, běžte s dítětem okamžitě k lékaři,
- zácpa,
- neurologické vady,
- zpětný tok moči z měchýře do ledvin,
- cukrovka,
- zúžení močové trubice,
- obstrukční spánková apnoe,
- ADHD nebo porucha pozornosti s hyperaktivitou.
Nepodceňujte dětskou inkontinenci, naopak se snažte pátrat po její příčině. Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým lékařem, který vyloučí zdravotní problémy a může zkontrolovat, jestli se vaše dítě vyvíjí normálně.
(dzit)
Zdroj:
https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/bladder-control-problems-bedwetting-children