Mezi nejčastější příčiny poškození pokožky u seniorů dlouhodobě pobývajících v pečovatelských zařízeních patří:
- Omezená pohyblivost a trvalé upoutání na lůžko. Podle statistik je například v Praze průměrný věk klientů v domovech pro seniory kolem 85 let. Udává se, že zhruba čtvrtina z nich je trvale upoutána na lůžko a více než polovina je pohyblivá pouze s pomocí druhé osoby či technické pomůcky. Mnoho hodin strávených v jedné pozici na židli či invalidním vozíku vede ke sníženému prokrvování kůže. Extrémní nároky jsou kladeny na pokožku trvale ležících seniorů, postupem času u nich může docházet ke vzniku otlaků a proleženin.
- Neschopnost dodržovat základní hygienické návyky. Někteří staří lidé mohou být fyzicky či psychicky (např. v důsledku demence) omezeni ve svých hygienických návycích, a proto jim v tomto směru musejí být nápomocni pečovatelé, ne vždy je ale možné hygienu provádět tak často, jak by si pacientův stav zasluhoval.
- Nedostatečná výživa a pitný režim. Senioři mají obvykle menší pocit žízně a snížené vnímání chuti, a proto obtížněji přijímají dostatek tekutin a vyvážené stravy, což se samozřejmě odráží ve stavu jejich pokožky.
- Nemoci snižující imunitu. K zanícení kůže mohou přispět také některé nemoci, které staré lidi postihují, snižují totiž schopnost jejich organismu bránit se infekci.
- Inkontinence moči a stolice. Dlouhodobý kontakt intimních partií s močí či se stolicí narušuje mikroklima kůže a vede k jejímu podráždění, což může vést k jejímu povrchovému zánětu a mnoha dalším komplikacím.
Jak minimalizovat rizika?
Na péči o pokožku je v domovech pro seniory kladen velký důraz. V pečovatelských standardech pro ČR jsou mimo jiné zmíněny následující požadavky na pravidelnou hygienu u trvale ležících seniorů: Doporučuje se 1× denně umýt a ošetřit obličej, podpaží a záda a alespoň 3× denně umýt a ošetřit ruce a genitálie, přičemž podle urologů je vhodné spíše kratší sprchování vlažnou vodou než dlouhé koupele. Součástí základních hygienických opatření je kromě používání speciálních přípravků pro zralou pokožku i nošení jednorázových inkontinenčních pomůcek.
Šetření na pomůckách není na místě
V první řadě je nezbytné pro každého klienta domova seniorů trpícího inkontinencí vybrat kvalitní inkontinenční pomůcky, protože jsou v přímém kontaktu s jeho kůží. Naštěstí je dnes již k dispozici aplikace, která pečovatelům může s tímto výběrem pomoci. Stačí pár dní zadávat údaje související s péčí o pacienta.
Inkontinenční pomůcky je také třeba dostatečně často vyměňovat. Ze zahraničních studií totiž vyplývá následující: U 33–60 % klientů v domovech seniorů, kteří jsou každé dvě hodiny dotazováni, zda jsou „v suchu“ a není nutná výměna pomůcky (čímž je podporována spolupráce a pravidelné vyprazdňování), došlo ke snížení úniku moči až na jednu epizodu denně. Velmi významným faktorem v rámci kvalitní péče o kůži seniorů je i dostatečný počet kusů zvolené inkontinenční pomůcky, a nevyplatí se tedy šetřit nejen na jejich kvalitě, ale ani na jejich kvantitě.
(tich)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2614622/
https://medlineplus.gov/ency/article/003976.htm
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2015/01/04.pdf
http://www.apsscr.cz/files/files/Doporu%C4%8Den%C3%BD%20standard_FINAL.pdf
http://www.statistikaamy.cz/2017/04/jen-ctvrtina-klientu-domovu-pro-seniory-nema-omezeni-mobility/