Poškozením kůže to začíná
Při kontaktu pokožky s močí nebo stolicí se mírně kyselé pH kůže mění na zásadité. Působením amoniaku z moči a agresivních enzymů ze stolice se narušuje přirozená kožní bariéra. Tím se vytvářejí příznivé podmínky pro množení bakterií a hub. Vlivem vlhkého prostředí dochází nejprve k maceraci kůže, tedy k jejímu měkčení a nabobtnání. Macerovaná kůže ještě není přímo porušena, ale usnadňuje růst bakterií a je méně odolná. Následně se rozvíjí zánět pokožky, tzv. dermatitida, související s inkontinencí. Kůže je zarudlá, bolestivá, tvoří se drobné puchýře nebo oděrky.
Nebezpečné je tření
Vlhko v kombinaci s močí nebo stolicí způsobí podráždění a zánět kůže, ale ke vzniku proleženin to nestačí. Na kůži musí navíc působit třecí síly a přímý tlak, v důsledku kterých dojde k poruchám prokrvení tkáně. Nejkritičtější místa jsou nad kostí, kde chybí silnější vrstva svalové nebo tukové tkáně. Typicky tedy v okolí kostrče, kyčelních kostí, pat, lopatek nebo loktů. Na kůži se vytvoří vředy, které mohou zasahovat hluboko do kůže až na samotnou kost.
Dermatitida, nebo proleženina?
Aby byla péče o pokožku účinná, je velmi důležité poznat, jestli jde o dermatitidu spojenou s inkontinencí, nebo o proleženinu. Jak je od sebe rozlišíte?
Zánět kůže neboli dermatitida:
- vzniká vlivem vlhkého prostředí,
- jde o povrchové poškození kůže, která je začervenalá,
- postihuje větší plochy, nejčastěji v oblasti hýždí, konečníku nebo genitálií,
- má nepravidelné okraje, často motýlovitý tvar.
Proleženina neboli dekubitus:
- vzniká tlakem nebo třecí silou z vnějšího prostředí,
- jde o hlubší defekt, který může prostupovat všemi vrstvami kůže,
- je většinou lokalizovaná v místech nad kostí,
- je jasně ohraničenou oblastí.
Životně důležitá péče
U dlouhodobě ležících pacientů je hlavním cílem udržet pokožku čistou, suchou a poskytnout jí dostačující ochranu. K tomu slouží:
- ochranné bariérové prostředky (ochranné krémy a filmy),
- jemné čisticí přípravky (ošetřovací tělové pěny, mycí gely nebo emulze, vlhčené ubrousky),
- inkontinenční pomůcky (jednorázové kalhotky, anatomicky tvarované pleny, hygienické podložky),
- hydratační a vyživovací produkty (vyživovací a hydratační krémy nebo emulze).
U ležících pacientů s inkontinencí je potřeba výše uvedené prostředky vhodně kombinovat. Rozhodně není dobré používat k umývání vodu a mýdlo, ani jedno totiž není v boji s dermatitidou nebo proleženinami dostačující. Nevhodné jsou i krémy obsahující talek.
U ochranných bariérových prostředků je třeba pečlivě číst návod, kde je uvedeno, na jakou pokožku jsou určeny. Obecně se používají spíše k prevenci nebo k ošetření podrážděné a začervenalé kůže. Ideální jsou například ochranné krémy s argininem nebo oxidem zinečnatým. Hloubkově narušená kůže však zpravidla vyžaduje použití bariérových ochranných filmů.
(svat)
Zdroj:
http://nhs.stopthepressure.co.uk/How-To-Guides/howtogreatskinincontinencefinal.pdf
http://tzmo.cz/cs_CZ/brands