Nehoda při smíchu i při kašli
Jako inkontinenci označujeme neschopnost udržení moči. Běžně se vyskytuje u mužů, kteří prodělali operaci nebo ozařování zhoubného nádoru prostaty. Ti, kteří tyto zákroky podstupují, by tedy měli být připraveni na možnost, že se s tímto problémem (alespoň dočasně) budou potýkat. Samozřejmě u každého se může projevit v různé míře. Tzv. stresová inkontinence je nejčastěji komplikací po chirurgickém výkonu. Je spojena s únikem moči při smíchu, kašli nebo kýchání. Po ozařování se zase objevuje častější potřeba močení, též s občasnými epizodami úniku moči.
Jeden měchýř, dva svěrače
Povězme si něco o stavbě a funkci močového měchýře. Je to orgán, který má stěnu tvořenou především silnou vrstvou hladké svaloviny. Pokud je dostatečně naplněn močí, svalovina se stáhne a tekutinu vypudí. Naopak dva svěrače kolem močové trubice se povolují. Jeden z nich je tvořen hladkou svalovinou, a nemůžeme jej tedy ovládat vůlí, druhý svaly příčně pruhovanými, tudíž podléhá naší kontrole. Operací prostaty může dojít k porušení nervů, které svěrače ovládají. Ozařování zase může způsobit křečovité stahy stěny měchýře, což způsobí stálé vypuzování moči namísto občasného.
Úspěch znamená práci
Při operacích se chirurgové snaží být obezřetní zejména v oblasti měchýře a svaloviny obklopující močovou trubici, aby nedošlo k narušení funkce svěračů. Lékaři také vyladili proces usazování radioaktivního materiálu při ozařování pomocí počítačů tak, aby zničili nádorové bujení a přitom co nejméně poničili měchýř. Díky tomu je pak inkontinence u mnoha mužů pouze dočasnou záležitostí, ačkoliv bohužel ne u všech. Pokud k tomuto problému dojde, je možné podniknout některá opatření.
- Cviky pro posílení pánevního dna. Zpevní svaly okolo močové trubice, lze je kombinovat s technikami biofeedbacku.
- Úprava životosprávy. Je dobré pít méně tekutin, zejména kávy či alkoholu a omezit konzumaci pálivého jídla. Naučte se močit v pravidelných intervalech a nečekejte na potřebu.
- Výběr léků. Zkuste vynechat ty, které mohou inkontinenci zhoršovat a užívejte přípravky, které snižují potřebu močení.
- Nervosvalové elektrické stimulace. Do močové trubice je zavedena sonda. Muž je instruován, aby se snažil zatínat pánevní svaly, když bude sondou procházet mírný elektrický proud.
- Využití umělého svěrače. Jde o zařízení ovládané pacientem, které se skládá z pumpy, balónku regulujícího tlak a manžety. Pomůže 70 až 80 % mužů.
- Bulbouretrální slingová operace. Lékaři vytvoří smyčky kolem močové trubice z pacientovy vlastní tkáně nebo moderních biomateriálů.
Inkontinence zůstává velkým problémem, se kterým se řada mužů po léčbě rakoviny prostaty musí naučit žít. Pacienti ale nemusí jen nezúčastněně čekat na zlepšení. Je vhodné aktivně spolupracovat na normalizaci stavu. Neváhejte se o tom poradit se svým lékařem.
Zdroj: www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/mens-guide/urinary-incontinence?page=1