Implantace radioaktivních zrn je jedna z forem ozařování při karcinomu prostaty. Říká se jí též brachyterapie. Existují dva druhy tohoto vnitřního ozařování: permanentní a dočasné.
Pohodlně a navždy
Při permanentní brachyterapii lékař implantuje radioaktivní zrna (jód-125 nebo palladium-103) do prostaty za pomoci ultrazvukového navádění. Počet a umístění jsou předem naplánovány, obvyklé množství je 40–100 zrn. Tento implantát zůstane v pacientově těle jednou provždy. Po dokončení své práce je biologicky inertní, nemá tedy na organismus žádný vliv. Výhodou je poměrně vysoká dávka záření dodaná do oblasti nádoru při ušetření okolních tkání. Nezanedbatelné je ale i pohodlí, protože pacient není nucen docházet na pravidelné ozařování. Implantací zrn je zákrok dokončen a zrna působí v pacientově těle bez dalších zásahů.
Postupná aplikace
Dočasná brachyterapie je metoda, kdy jsou do prostaty na 5–15 minut zavedeny duté jehly naplněné radioaktivním materiálem (iridium-192). Po léčbě jsou jehly i iridium odstraněny. Tato sezení jsou opakována dvakrát nebo třikrát během několika dní.
Jen pro někoho
Záření, které radioaktivní zrna poskytují, má relativně nízkou energii, a proto málo proniká tkáněmi. Nejlepšími kandidáty pro tuto léčbu jsou tedy pacienti, kteří mají malý nádor. Neměl by přesahovat hranici prostaty a nesmí být příliš agresivní. Zda jste právě vy vhodným adeptem, to umí posoudit pouze váš ošetřující lékař.
Přesné umístění
Celá procedura zavedení zrn trvá asi 90 minut. Je prováděna v celkové nebo svodné anestezii a většinou nevyžaduje hospitalizaci.
- Nejprve je do konečníku umístěna ultrazvuková sonda, která zde zůstává po celou dobu operace.
- Poté jsou radioaktivní zrna dána do jehel. Přes kůži perinea (oblast mezi šourkem a řitním otvorem) jsou jehly vpíchnuty do prostaty, kde jsou zrna uvolněna.
- Takto se postupuje až do umístění všech zrn.
- Pokud jde o dočasnou brachyterapii, jsou zrna vytažena spolu s jehlami.
Poté se zavede malá kamera, zvaná cystoskop, močovou trubicí do močového měchýře. Pokud urolog nalezne v měchýři nebo v trubici radioaktivní zrna, odstraní je. Je-li v moči krev, je do močového měchýře zavedena cévka k usnadnění jejího odtoku. Pokud je u daného pacienta správně zvolena léčba, je ozařování brachyterapií stejně účinné jako zevní ozařování nebo operace.
Nežádoucí účinky
Nejběžnější nechtěné dopady jsou spojené s močením: může být častější, pacient pociťuje stálé nucení, objevuje se pálení, někdy i neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř. Tyto příznaky lze obvykle snadno zvládnout a během krátké doby vymizí. Inkontinence moči je po brachyterapii vzácná, stejně jako krvácení z konečníku nebo průjem. Značným problémem je bohužel impotence, která se po samotné brachyterapii objevuje zhruba ve 25 % případů. Pokud je přidána hormonální léčba, výskyt impotence dále stoupá.
Zdroj: http://www.webmd.com