Muži v ohrožení
Prostata je mužská pohlavní žláza velikosti a tvaru kaštanu, která je uložena před konečníkem těsně pod močovým měchýřem. Hlavní funkcí prostaty je tvorba výživných látek podporujících aktivitu spermií. Zhoubné nádory v oblasti prostaty jsou velmi časté, jejich výskyt v poslední době raketově stoupá. Podle lékařských statistik si nepříznivou diagnózu v České republice vyslechne asi 9000 mužů ročně. Rakovina prostaty na druhou stranu většinou roste pomalu a obvykle je dobře léčitelná. I přes výrazné pokroky v terapii tomuto onemocnění však podlehne přibližně každý pátý nemocný. Prognóza se odvíjí od pokročilosti nádorového bujení. Při záchytu onemocnění v časných stadiích přežívá více než 90 % pacientů. Pokud nádor již založil metastázy, vyhlídky na přežití se pohybují od 5 do 30 %.
Riziko roste s věkem
Věk je bezpochyby nejvýznamnějším a současně neovlivnitelným rizikovým faktorem pro vznik rakoviny prostaty. Z pitevních nálezů vyplývá, že až 70 % mužů starších 90 let má v prostatě alespoň jedno ložisko zhoubného nádoru. Riziko rakoviny prostaty výrazně stoupá po 50. roce života, svého maxima pak dosahuje po dosažení 70. roku života. Lékaři také předpokládají, že za rakovinou prostaty stojí i dědičné vlohy. V ohrožení jsou zejména nejbližší příbuzní nemocného jedince. Velkou roli v rozvoji zhoubného nádoru prostaty hrají také hormonální vlivy, časté střídání sexuálních partnerů spojené s přenosem pohlavních chorob, rentgenové záření, pesticidy nebo některé těžké kovy.
Příznaky rakoviny prostaty
- Na počátku zhoubného bujení nejsou viditelné žádné příznaky. První obtíže se objeví, až když nádor začne svým růstem utlačovat močovou trubici.
- Nemocní si tak stěžují na časté a obtížné močení, které může být i bolestivé. Proud moči je typicky slabý a přerušovaný. Nezřídka se v moči nebo ejakulátu objevuje i krev. Pacienti jsou často nuceni několikrát za noc navštívit toaletu.
- Pravdou je, že obdobně se projevuje i nezávažné zvětšení prostaty, které se taktéž objevuje u stárnoucích mužů. Přesný původ obtíží v tomto případě stanoví pouze lékař.
- V pozdějších stadiích nemoci dochází k zakládání metastáz v kostech a dalších orgánech lidského těla. Metastatické postižení kostí se projeví výraznou bolestí, nejčastěji v oblasti zad, kyčlí nebo končetin. Pokročilé případy nádorového bujení jsou provázeny nechutenstvím, hubnutím, slabostí a někdy i zvýšenou teplotou.
Možnosti léčby
V případě rakoviny prostaty se uplatňují všechny terapeutické přístupy od chirurgického zákroku až po moderní protonovou terapii. Při volbě vhodného postupu se hodnotí pokročilost nádorového bujení, věk a celkový zdravotní stav nemocného. Chirurgické řešení je hlavním léčebným přístupem v terapii lokalizovaných forem onemocnění bez metastatického postižení. V léčbě se dále uplatňuje klasická radioterapie, chemoterapie, hormonální terapie a imunoterapie. Poměrně široký arzenál léčebných metod v naší zemi nově doplňuje také protonová léčba.
Výhody protonové terapie
Protonové centrum v Praze bylo uvedeno do provozu v prosinci roku 2012. První centrum protonové léčby v České republice i přes krátkou dobu své působnosti úspěšně vyléčilo tisícovky pacientů, mezi nimi i spoustu jedinců s rakovinou prostaty. Nejmodernější ozařovací metoda je používána pro celou řadu onkologických diagnóz, ale nejhojněji právě u zhoubných nádorů prostaty. Důvod je prostý. Díky fyzikální podstatě dokáže protonový paprsek zacílit přímo na nádor a chránit okolní tkáně. Tímto způsobem dochází k maximalizaci léčebného efektu a současně i k minimalizaci nežádoucích účinků spojených s jinými metodami. Protonová terapie tak snižuje riziko impotence, inkontinence, poškození konečníku, postižení močového měchýře a hlavně návratu onemocnění. Příznivé výsledky léčby také potvrdila přelomová studie z roku 2014. Výsledkem výzkumu bylo, že 97 % pacientů léčených protonem lze za 10 let po ukončení terapie prohlásit za zcela vyléčené.
Pokud se u vás objeví potíže spojené s močením, neváhejte a ihned navštivte svého lékaře. Zvětšení prostaty sice může být nezávažným projevem stárnutí, ale také může signalizovat nebezpečnou rakovinu. Úspěch terapie přitom výrazně závisí na pokročilosti nádorového bujení. Čím dříve tedy vyhledáte lékařskou pomoc, tím větší máte šanci na úplné vyléčení.
(holi)
Zdroj:
hhttp://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostate-cancer/basics/definition/con-20029597
http://www.protonymuzum.cz/lecba-rakoviny-prostaty
http://www.svod.cz